Yerel medyada geçen habere göre, ABD'nin Florida'nın Orange ilçesinde bulunan "Orlando Science Charter School" isimli sözleşmeli okulun müdürü A.Y'nin, bir okul çalışanı öğrencilerini cep telefonundan taciz etme olayını polisten gizlediği gerekçesiyle gözaltına alındığı bilgisine yer verdi.

Fetullahçı Terör Örgütü FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'le bağlantılı olduğu belirtilen sözleşmeli okulun müdürü A.Y.'nin, personel J.A'nın öğrencilere uygunsuz fotoğraflar gönderdiği taciz olayıda, ortaya çıkıncaya kadar, 30 gün polisten gizlediği iddia edildi.

A.Y'nin, cinsel taciz mağduru olan öğrencilerden biri tarafından yapılan şikayeti polise rapor etmek yerine okul içinde bir soruşturma yapmakla yetindiği ifadede yeraldı.

Okulda meydana gelen taciz skandalını polise bildirmemekle suçlanan 35 yaşındaki A.Y, 19 Ocak salı günü Orange ilçe polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

TACİZCİ DE AYNI FETÖ OKULUNDAN MEZUN

WFTV9 isimli yerel kanalın derlediği haberinde, okul öğrencilerine cep telefonundan cinsel içerikli fotoğrafları göndermekle suçlanan 19 yaşındaki J.A'nın aynı okuldan mezun olduğu bilgiside verildi.

Mahkeme kayıtları, J.A'nın taciz olayına ilişkin karıştığı sözleşmeli okuldan Haziran 2018'de mezun olduğu, 24 Temmuz 2018 yılında ise aynı okulda ofis asistanı olarak göreve başladığı belirtildi.

Mağdur olan öğrencilerden birinin 26 Mart 2019'da okul görevlilerine yaptığı şikayet üzerine ortaya çıkan olayla alakalı, bir okul yetkilisinin ifadesinde, J.A'nın telefonundan öğrencileri taciz ettiği söylendi.

Olayın kendisine hem e-posta yoluyla hem sözlü olarak aktarıldığı okul müdürü olan A.Y'nin, durumu ne polise ne de ilgili devlet kurumlarına iletmediği yer verildi.

29 Mart 2019 yılında okula istifasını sunduğu belirtilen J.A, ancak bir ay sonrasında, 29 Nisan 2019 yılında ismi açıklanmayan bir okul çalışanı tarafından polise ihbar edildi.

İhbarın yapıldığı tarihten evvel yakalandığı ortaya çıkan J.A'nın, 16 Mayıs 2019 yılında taciz olayı dahil birçok suçtan hapis cezasına çarptırıldığı kaydedildi.

FETÖ OKULLARINDA DAHA ÖNCE DE BENZER OLAYLAR YAŞANMIŞTI

Amerika genelinde 25'ten fazla eyalette 140 civarında sözleşmeli okulu olduğu bilinen FETÖ'nün bu okullarında meydana gelen yolsuzluk ve cinsel taciz dahil çeşitli suçlamalarıda, soruşturmalar vede yargılamalar, daha önce de Amerikan medyasına yankı bulmuştu.

New Jersey Yüksek Mahkemesinin belgelerine göre, Paterson şehrinde bulunan "Sanat ve Bilim Sözleşmeli Okulu"nda danışma görevlisi olarak çalışan J.R, kendisine defalarca sözlü ve fiziksel cinsel tacizde bulunduğunu söylediği okul müdürü D.N'den Şubat 2019 yılında davacı olmuştu.

Terör örgütü FETÖ okulunun davacı kadın çalışanla,16 Mayıs 2019 yılında 450 bin dolar karşılığında anlaştığı belirtilirken, yerel medyada D.N. hakkında ikinci bir taciz olayı davasının da devam ettiği kaydedilmişti.

FARKLI FETÖ OKULLARINDA YÖNETİCİLERİN TEPKİLERİNDEKİ BENZERLİK

Illinois'teki Concept Schools okul sistemine bağlı faaliyet veren Horizon Science Academy'de çalışan öğretmen L.H, mahkeme kayıtlarındaki ifadesine göre, "cinsel ayrımcılık", "cinsel taciz" ve "misilleme" iddiası ile açtığı davada okul yöneticisi D.S'yi suçlamıştı.

Şikayet dilekçesinde, 2014 ile 2015 yıllarında gerçekleşen olayda, FETÖ bağlantılı okul yönetiminin L.H'nin işine son verdiği, okul yöneticisi Shanahan'ı ise terfi ettirdiği bilgisi yer almıştı.

Bir diğer olayda ise, Ohio'daki Horizon Science Academy Dayton Lisesi isimli FETÖ sözleşmeli okulunda öğretmenlik K.K'nin, Ohio Eğitim Departmanına sunduğu şikayet dilekçesinde yer alan bilgiye göre, okulun düzenlediği bir festivalde, iki öğrencinin uygunsuz görüntüleri okulun güvenlik kameralarına yeraldığ halde yönetim tarafından örtbas edilmeye çalışılmıştı.

Yaşadığı sorunlar yüzünden 2013 yılında ise FETÖ okulundan ayrılmak zorunda kalan K.K, söz konusu olayın üzerine gitmesi üzerine kendisine konunun kapandığının ifade ettiğini ve çok fazla soru sorduğuna ilişkin tepki gösterildiğini belirtmişti.

YOLSUZLUK VE CİNSEL SKANDALDAN KAPANAN FETÖ OKULU

Louisina eyaletinde Pelican Educational Foundation (Pelikan Eğitim Vakfı) isimli FETÖ eğitim kurumuna bağlı hizmet veren Abramson Sözleşmeli Okulu da hakkında 2011 yılında çıkan yolsuzluk ve rüşvet skandalları ile alakalı eyaletin eğitim idaresi tarafından soruşturmadan geçirilmişti.

Times-Picayune isimli basın kuruluşunda çıkan habere göre, okul öğretmenlerinden G.R'nin, sınıfındaki öğrenciler arasında farklı zamanlarda iki defa yaşanan cinsel taciz olayını rapor etmesi üzerine, FETÖ okulunun skandalı örtbas etmeye çalıştığı, eyaletin bu sebeplerden 2011 eğitim yılı başlamadan Pelikan Eğitim Vakfının okuldan el çektirildiği bilgilerine yer vermişti.