AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, EYT ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Plan ve Bütçe Komisyonu, EYT gündemiyle ilgili bugün çalışmalara başladı. Bugün komisyon çalışmalarının bitmesini öngörüyoruz. Nihayetinde tüm gündemin önüne alarak haftaya salı günü Genel Kurul'da görüşmeyi planlıyoruz" dedi.

EYT DÜZENLEMESİ 5 ADIM YASALAŞIYOR

Kanun teklifi metinleri yazıldı

Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülüyor

Salı günü TBMM Genel Kurulu'nda oylanacak

Başkan Erdoğan'ın onayına sunulacak

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek

BAKAN NEBATİ: PARA HAZIR MASAYA KOYDUK

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT’nin bütçeye oluşturacağı yüke ilişkin, “31 Aralık’ta biz EYT’nin bu yılki yükünü kasaya koyduk. EYT’nin bütçeye maliyetini de bu yıl için 255 milyar lira olarak hesapladık, kasada hazır duruyor. Buna KGF kefaletleri dahil değil” dedi.

EYT'LİLER NE KADAR MAAŞ ALACAK?

SGK Başkanı Kürşad Arat, aylık bağlama oranında bir değişiklik olmayacağının altını çizerek, "Asgari emekli maaşı 5 bin 500 lira. Mevcut sistemde prim ödeme gün sayısına, hizmet yılına, çalıştığı sigorta koluna ve kazancına göre herkese ayrı maaş bağlanabiliyor, kişi bazında değişiyor" ifadelerini kullandı.

EYT'lilerin emeklilik işlemlerinin ne kadar sürede tamamlanacağı, yeterince personel olup olmadığı konusuna da açıklık getiren Arat, "Uzun süreden beri bunun teknik altyapısını çalışıyoruz. Talepleri alıp en hızlı şekilde sisteme sokacağız." diye konuştu.