Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından gerçekleştirilen toplantıda şu bilgiler paylaşıldı:

SON 1 HAFTADA 49 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde, 26 Kasım’da bölücü terör örgütü mensupları tarafından yapılan saldırıda şehit olan 3 kahraman silah arkadaşımıza bir kez daha Allah’tan rahmet; ailelerine sabır, Türk Silahlı Kuvvetleri ve asil milletimize başsağlığı diliyoruz. Millî Savunma Bakanlığımız; devletimizin bekası, ülkemizin savunma ve güvenliği için çalışmalarına azim ve kararlılıkla devam etmektedir.

Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve sınır ötesinde kesintisiz bir şekilde ve başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil;

- Son bir haftada 49 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

- Böylece etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 1 Ocak’tan itibaren 1.976’ya, 24 Temmuz 2015’ten itibaren ise 39 bin 319’a ulaşmıştır.

Ayrıca 24 Kasım’da Irak’ın kuzeyindeki Gara, Metina, Hakurk ve Kandil’de bulunan terör hedeflerine yönelik icra edilen hava harekâtları ile içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 17 hedef başarıyla imha edilmiş ve çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir.

Yine 29 Kasım’da Irak’ın kuzeyinde Sinath-Haftanin bölgesinde bir yeraltı sığınağında tespit edilen 10 terörist, SİHA atışı ve müteakiben icra edilen hava harekâtıyla etkisiz hâle getirilmiştir.

Terör inlerine tek tek girmeyi sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde devam eden arama-tarama faaliyetleri kapsamında son olarak çok sayıda odası bulunan bir mağara ele geçirmiştir.

PENÇE-KİLİT’TE 647 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ

Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 647 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam 1.391 silah ve 780 bin 57 mühimmat ele geçirilmiş, 2.515 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş, 812 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir.

Terörle mücadelede elde edilen başarılarda en büyük paya sahip olan aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin vatan, bayrak ve millet uğrunda döktükleri kanın hesabı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sorulacaktır.

Hâlihazırda üs bölgelerinde ve hudutlarımızda kahramanlık ve fedakârlıkla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, asil milletimizden aldığı güçle terörle mücadelesine;

- Artan bir baskı ve yoğun bir tempoda,

-Tüm terör inleri yok edilip tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.

SURİYE’DE 31 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ

İstikrarın bir an önce tesis edilmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanması için çalışmalarımızın devam ettiği Suriye’de, harekât alanlarımızda sağlanan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik teröristlerin taciz ve saldırı girişimleri devam etmektedir.

1 Ocak’tan itibaren birliklerimize 461 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiştir. Anında ve misliyle verilen karşılık ile 31’i son bir haftada olmak üzere 1.408 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

HUDUTLARDA 220 ŞAHIS YAKALANDI

Yoğun ve etkin tedbirlerle güvenliği sağlanan hudutlarımızda;

- Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 220 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 4’ü FETÖ terör örgütü mensubu olmak üzere 5’i teröristtir. 2 bin 391 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

- Böylece yıl içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 12 bin 687’ye yükselmiştir. Bu şahıslardan 406’sı FETÖ mensubu olmak üzere toplam 581 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 194 bin 157 olmuştur.

Ayrıca icra edilen operasyonlarda 10 kilogramı geçtiğimiz hafta içerisinde olmak üzere 1 Ocak’tan itibaren 15 bin 313 kilogram uyuşturucu ele geçirilmiştir.

BÖLGESEL VE KÜRESEL BARIŞ VE İSTİKRARA KATKILARIMIZ SÜRÜYOR

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, terörle mücadele ve hudut güvenliği ile mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunmasının yanı sıra birçok coğrafyada bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı da sürdürmektedir.

Bu kapsamda;

- Karadeniz’deki mayın tehlikesine karşı ülkemiz öncülüğünde başlatılan Türkiye, Bulgaristan ve Romanya heyetlerinin yer aldığı Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu Toplantısı’nın 3’üncü turu 22-23 Kasım 2023 tarihlerinde, Bakanlığımız ev sahipliğinde icra edilmiştir.

Ayrıca Sayın Bakanımız tarafından;

- 23 Kasım’da resmî davetlisi olarak Ankara’ya gelen Birleşik Krallık Savunma Bakanı ile ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik ile savunma sanayi iş birliği hususlarının ele alındığı bir görüşme gerçekleştirilmiş ve “Savunma İş Birliği Niyet Beyanı” imzalanmış,

- 27 Kasım’da ise Bakü’de Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın yer aldığı Üçlü Savunma Bakanları 10’uncu Toplantısı ve mevkidaşları ile ikili görüşmeler gerçekleştirilmiş, ayrıca toplantıya ilişkin protokol imzalanmıştır.

Sayın Bakanımız, bugün de resmî davetlisi olarak Ankara’ya gelen Katar Savunma Bakanı ile ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularının ele alınacağı bir görüşme gerçekleştirmektedir.

İNSANİ ARANIN UZATILMASINI OLUMLU GELİŞME OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ

Diğer taraftan, İsrail ve Filistin’de 7 Ekim’den beri devam eden gelişmeleri büyük bir endişe ile takip ediyoruz.

Türkiye olarak Gazze ile ilgili ilk günden bu yana sergilediğimiz insani ve adaletli tutumumuzu bugün de sürdürüyoruz.

Gazze’de çatışmalara 4 günlük insani ara verilmesi konusunda taraflar arasında varılan mutabakatı ve akabinde insani aranın 3 gün daha uzatılmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.

Mutabakata tam riayet edilmesini ve bu insani aranın, Gazze’deki çatışmaların sona ermesine vesile olmasını temenni ediyoruz. Beklentimiz; barışa giden, akan kanın durması için sarf edilen tüm gayretlerin amasız ve fakatsız gösterilmeye devam edilmesidir.

Filistin meselesi iki devletli ve adil bir sonuca kavuşturulmadan bölgemizde kalıcı bir barışın mümkün olmayacağını da bir kez daha vurguluyoruz.

GAZZE İÇİN 222.5 TON İNSANİ YARDIM MALZEMESİ TAŞIDIK

Ülkemizin Gazze’ye yönelik insani yardımları kapsamında Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlarla koordineli olarak;

- 29 Kasım’da C-130 tipi kargo uçağımız ile 9,5 ton tıbbi malzeme ve 9 sağlık personeli bölgeye ulaştırılmış; çoğunluğu acil tedaviye ihtiyaç duyan hasta ve refakatçilerden oluşan toplam 44 Gazzeli kardeşimiz ülkemize getirilmiştir.

-Böylece Gazze için bugüne kadar Hava Kuvvetlerimize ait 12 uçakla 222,5 ton insani yardım malzemesi bölgeye sevk edilmiş, ülkemize getirilen Gazzeli kardeşlerimizin sayısı ise 188 olmuştur.

EĞİTİM VE TATBİKATLARA DEVAM EDİYORUZ

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, hâlihazırda yürüttüğü tüm operasyonları ve görevleri ile eş zamanlı olarak eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir. Bu kapsamda;

-  AYYILDIZ, Deniz Güvenliği ve Doğu Akdeniz tatbikatları ile Millî Anadolu Kartalı 2023 Eğitimi başarıyla icra edilmiştir.

- NATO ülkeleri arasında komuta kontrol, muhabere, bilgi mübadelesi konularında birlikte çalışabilirliği geliştirmek maksadıyla DYNAMIC MASTER,

- Müşterek Görev Kuvveti karargâhı olarak eğitim ve planlama yeteneklerinin geliştirilmesi için STEADFAST JACKAL,

- NATO ve katılımcı ülkeler arasında siber savunma alanında iş birliğini geliştirmek amacıyla CYBER COALITION,

- 3’üncü Kolordu Karargâhının, 2024 yılındaki Çok Kolordulu Kara Unsur Komutanlığı görevine yönelik eğitilmesi maksadıyla ON GUARD,

- Katılımcı ülkelerin mayın harbi konusunda eğitim ve iş birliğini artırmak amacıyla NUSRET-2023 Davet tatbikatları ise icra edilmektedir.

NUSRET-2023 Davet Tatbikatı kapsamında ayrıca; NATO Daimî Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 unsurlarından İtalyan Deniz Kuvvetlerine ait ITS STROMBOLI ve ITS GAETA, Yunanistan Deniz Kuvvetlerine ait HS EVROPI, İspanya Deniz Kuvvetlerine ait ESPS TAMPRE gemileri, TCG ERDEMLİ mayın avlama gemimiz ile Çanakkale’ye liman ziyareti gerçekleştirmektedir.

Yine ev sahibi ülkelerin kabul, toplanma ve ileri intikal kabiliyetlerini koordine etmek maksadıyla 4-7 Aralık 2023 tarihleri arasında GRIFFIN FORCE-2023 Tatbikatı’nın icra edilmesi planlanmaktadır.

Diğer yandan;

- TCG KINALIDA korvetimiz tarafından Arnavutluk’a liman ziyareti icra edilmiştir.

- Bangladeş Deniz Kuvvetlerine ait BNS SANGRAM gemisi tarafından Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Kuvveti görevi kapsamında Mersin’e,

- Arnavutluk Deniz Kuvvetlerine ait ALS BUTRUNTI gemisi tarafından NATO Daimî Deniz Görev Grubu kapsamında ise İzmir’e liman ziyaretleri gerçekleştirilmektedir.

- Ayrıca TCG ANADOLU tarafından 30 Kasım-6 Aralık 2023 tarihleri arasında İzmit’e liman ziyareti icra edilmekte olup millî gururumuz bu sürede halkımızın da ziyaretine açık olacaktır.

ASBOT’UN ÜÇÜNCÜSÜ TESLİM EDİLDİ

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşviki ile mütemadiyen geliştirilen yerli ve millî savunma sanayi ürünü silah sistemleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetleri her geçen gün daha da artırılmaktadır. Bu çerçevede;

Taktik Tekerlekli Araçlar Projesi kapsamında tedariki planlanan 6 adet Zırhlı Tekerlekli Araç Kurtarıcısı 27 Kasım’da Kara Kuvvetlerimizin envanterine alınmıştır.

Ayrıca Bakanlığımıza bağlı ASFAT ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “8 adet Liman Kontrol Botu Projesi” kapsamında, yerli ve millî asayiş ve emniyet botu ASBOT’un üçüncüsü 24 Kasım’da teslim edilmiştir.

DIŞ KAYNAKTAN PERSONEL TEMİN BAŞVURULARI BAŞLIYOR

Personel ve askerî öğrenci alım/temin faaliyetlerimiz planlandığı şekilde devam etmektedir.

“Dış Kaynaktan Bando Sınıfı Muvazzaf Astsubay Adayı Temini” başvuruları 4 Aralık’ta başlayacak olup 24 Aralık’a kadar devam edecektir.

Sonuç olarak dünyanın en güçlü ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, asil milletimizin sevgisi ve güveninden aldığı ilhamla;

-  Bekamıza yönelen her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf etmeye,

-  Ülkemizin savunma ve güvenliği için var gücüyle çalışmaya,

  • Üstlenmiş olduğu tüm görevleri, dün ve bugün olduğu gibi bundan sonra da başarıyla yerine getirmeye devam edecektir.