Pehlivan 22 Temmuz 2007'de yapılan Milletvekili genel seçimlerinde, CHP listesinden DSP kontenjanından milletvekili seçilmiş, daha sonra başörtüsü serbestliğine ilişkin Anayasa değişikliğine evet oyu verdiği için partisinden ayrılmak zorunda kalmıştı. Bir süre bağımsız kalan Pehlivan, daha sonra siyasi hayatına AK Parti milletvekili olarak devam etmişti.

Milletvekilliği döneminin sona ermesinin ardından özel muayenehanesinde hekimlik yapan Pehlivan akciğer kanseri tedavisi görüyordu.2 kız babası Pehlivan'ın cenazesinin 3 Eylül'de kaldırılması bekleniyor.

MÜCAHİT PEHLİVAN KİMDİR?

Mücahit Pehlivan, 20 Haziran 1963'te Ankara'da doğdu. Babasının adı Abdi, annesinin adı Nermin'dir. Tıp Doktoru; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. İhtisasını Ankara Numune Hastanesi'nde, yüksek lisansını Budapeşte Semmelweis Üniversitesi'nde ortopedi dalında tamamladı. Kazan Devlet Hastanesi'nde uzman hekim olarak çalıştı. Akademik kariyerine yeniden Budapeşte Semmelweis Üniversitesi'nde devam ederek Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Dünya'da kıkırdak naklini ilk kez gerçekleştiren ekipte yer aldı. Ankara Gazi Devlet Hastanesi Başhekimliğine atandı. Televizyon'da sağlık programı sunuculuğu yaptı. Sürekli basın kartı sahibidir. 2007'de Meclis Dergisi'nce "Yılın Doktoru" seçildi. Budapeşte Semmelweis Üniversitesi'nden üstün başarı ödülü aldı. İyi derecede İngilizce ve Macarca, orta düzeyde İtalyanca ve Rusça bilen Pehlivan, evli ve 2 çocuk babasıdır.