Rusya Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın, Dağlık Karabağ'da ateşkesi ihlal etmesinin ardından yeni bir ihlal durumunun söz konusu olmadığını açıkladı. Hatırlanacağı üzere 10 Kasım 2020 tarihinde, Rusya'nın arabuluculuğunda, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ çatışmaları sona erdiren bir ateşkes anlaşması imzalanmıştı. Ateşkesin ardından geçtiğimiz gün Ermenistan tarafının yine Azerbaycan topraklarına saldırdığı öğrenildi.

RUSYA'DAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Gerginlik sonrasında Rusya Savunma Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada, Rus Barış Gücü birliklerinin Dağlık Karabağ'daki görevlerine devam ettikleri aktarıldı. Ateşkesin tüm hat boyunca takip edildiği belirtilen açıklamada, 12 Aralık 2020 tarihinde Hadrut bölgesinde bir ateşkes ihlali gerçekleştiği, durum daha kötüye gitmeden önce Rus Barış Güçleri birliklerinin müdahalede bulunduğu ifade edildi.

DÜNDEN BERİ BÖLGEDE YENİ BİR ATEŞKES İHLALİ OLMADI

Açıklamada, geçtiğimiz günden beri bölgede herhangi bir ateşkes ihlali gerçekleşmediği belirtildi. Ayrıca bölgede bulunan sivillerin tahliye edilmesi hususundaki çalışmaların devam ettiği aktarıldı. Bakanlık, 634 sivilin daha tahliye olduğunu, onlarla beraber toplamda 38 bin 341 sivilin tahliye çalışmasının tamamlandığını belirtti.

 

Mayın temizleme faaliyetleri devam ediyor

Savunma Bakanlığı, Hankendi bölgesindeki mayın temizleme faaliyetlerinin devam ettiğini açıklarken, 7 kilometrelik yol boyunca 51 adet patlamamış mayının da imha edildiğini, ayrıca bu mayınların Ermenilerin terk ettiği binaların içine konulduğunu belirtti.