Ermenistan, Sovyetler Birliği döneminde Azerbaycan sınırları içinde olan ancak 1990'lı yılı başında yaşanan çatışmalar sırasında işgal ettiği arazileri Azerbaycan'a iade etmeye başladı.

Goris kentinin Belediye Başkan Yardımcısı Menua Avsepyan, Sputnik Ermenistan'a yapmış olduğu açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yapılan sınır belirleme çalışmaları sonrası, Şurnuh köyünde Azerbaycan sınırları içinde kaldığı tespit edilen 12 evlik arazinin Azerbaycanlı yetkililere teslim edildiğini duyuruldu.

12 Ev Azerbaycan'a teslim edildi

Evlerin boşaltılan hane sakinlerinin, akrabalarının yanına taşındığını dile getiren Avsepyan, başlangıçta Azerbaycan tarafına teslim edilmesi gerekli olan ev sayısının 11 olarak belirlendiği, fakat bir evin sahibi daha Azerbaycanlıların yanında yaşamayı reddettiği için evi boşalttığını kaydetti.

Dikkatli olmaları konusunda uyardık

Azerbaycan ordusunun, kontrolüne geçen arazinin girişinde kontrol noktası kurduğunu ifade eden Şurnuh köyü muhtarı Akop Arşakyan, köy sakinlerine sınıra yaklaşmamayı ve hayvanlarının karşı tarafa geçmesine izin vermemeyi önerdiklerini belirterek "Onlara azami ölçüde dikkatli olmalarını söyledik" dedi.

Öte yandan Ermenistan Sünik bölgesindeki Karaunc köyünde onlarca hektar arazi ile bu arazide bulunan bir hidroelektrik santrali Azerbaycan'a iade edecek.