OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, seçim barajının düşürülmesinin partilere etkisini konuştuğumuz yazı dizsinin ikinci alanında muhalefet partilerinin sık sık erken seçim çağrısında bulunmasının altında yatan sebebi açıkladı.

Muhalefet partileri bir vakitdir sık sık erken seçim çağrısında bulunuyor. Erken seçim çağrılarının arkasındaki nedenler de merak ediliyor. Haber7.com olarak muhalefetin erken seçim çağrılarını OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir sorduk. Daşdemir verilen röportajda, muhalefetin seçim istemesine karşın bir adayının bile olmadığını ve amaçlarının istikrarsızlık meydana getirmek olduğunu dile getirdi.

İşte Hilmi Daşdemir ile yaptığımız röportajdan mühim başlıklar:

MUHALEFET ERKEN SEÇİME HAZIR DEĞİL!
Muhalefet partileri her vakit seçim isterler ki er meydanından kaçmadıklarını göstermek amacıyla. Er meydanı da sandıktır. Aslına bakarsanız kendileri de erken seçim beklemiyorlar. Buna hazır da değiller. Neden derseniz, bir Cumhurbaşkanı adayları yok. Yerel seçimleri almış partiler olarak erken seçime hazır olduklarını ifade ederek AK Partiyi seçime çekmek istiyorlar. Fakat AK Parti de doğal olarak Türk milletinin kendine verilen yetkiyi kullanıyor. Bunlar daha evvel çoğu kez tekrarlandı ama bir vakit sonra bakıyorsunuz yine gündeme geliyor.

AMAÇLARI İSTİKRARSIZLIK ORTAMI OLUŞTURMAK
Bu erken seçim çağrılarının asli hedefi bir istikrarsızlık ortamı meydana getirmek. Yani Belediyeler gitti, AK Parti seçime gitmek mecburiyetinde ve aynısı söylemler kullanılıyor. Bu söylemi boşa çıkaran yerel seçimlerdeki belediye meclis üyeleri oylarını göz ardı ediyorlar ki yerel seçimde siyasi yorum gerçekleştirme amacıyla de hep bunlara bakılır. Bunlar partilerin genel seçim oyları gibidir. Siyaset yapar iken ülkeye de sorun oluşturabilecek bir noktaya varılıyor.

CUMHURBAŞKANIMIZ İLK TURDA KAZANIR
Bugün bir seçim olsa ‘Hangi partiye oy verirsiniz?’ diye sorduğumuzda kararsızların dağıtıldığı oy oranlarını söyleyeceğim. AK Parti’nin oyu yüzde 39.1, CHP 24.8, MHP 10.4, HDP 10.3, İyi Parti 9.5, Memleket Partisi 1.4, Türkiye Değişim Partisi 1.1, Deva Partisi 1, Saadet Partisi binde 5, Büyük Birlik Partisi binde 5, Vatan Partisi binde 3, Yeniden Refah Partisi binde 2, Gelecek Partisi binde 1, başka binde 8, kararsız 6.4, hiçbiri de yüzde 4. Sonuç olarak Cumhur İttifakı’nın önüne geçemeyen bir Millet İttifakı var. Diğer taraftan da bir gri alan var. Bu gri alan oldukça mühim. Bu gri alanın Cumhurbaşkanı adaylığını belirleyeceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın ilk turda kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum.