İsveç'te Kur'an-ı Kerim'i hedef alan provokasyona Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sert tepki gösterdi.

Kabine toplantısının ardından konuşan Erdoğan, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde İslam'ın kutsal kitabının yakılmasından sonra söz konusu ülkenin Ankara'dan NATO konusunda destek göremeyeceğini söyledi.

Dünya çapındaki medya kuruluşları, Erdoğan'ın ifadelerini son dakika notuyla okurlarına aktardı.

AFTONBLADET: İSVEÇ İÇİN KÖTÜ HABER

İsveç basınından Aftonbladet, "Erdoğan, İsveç'in NATO başvurusuna hayır dedi" diye yazdı:

Rasmus Paludan'ın Kur'an'ı yakması, Türkiye'de büyük bir öfkeye neden oldu. Kısa bir süre önce Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliğini desteklemeyeceğini açıkladı. Bu, İsveç hükümeti için elbette kötü bir haber.

GUARDİAN: TÜRKİYE’NİN DESTEĞİNİ BEKLEYEMEZ

Guardian, "İsveç, NATO üyeliği için Türkiye'nin desteğini bekleyemez" başlıklı haberinde, büyükelçilik önündeki provokasyondan sonra iki ülke arasındaki gerilimin daha da arttığını yazdı.

ERDOĞAN: İSLAM DÜŞMANLARINI BU KADAR ÇOK SEVİYORSANIZ..

Eyleme İsveç makamlarınca onay çıkarıldığı belirtilerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine yer verildi:

Terör örgütü mensuplarını ve İslam düşmanlarını bu kadar çok seviyor ve koruyorsanız ülkenizin güvenliği için onlardan destek almanızı öneririz.

BBC: BİZDEN İYİLİK BEKLEMEYİN

İsveçli liderlerin, aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan'ın eylemini kınadığı ancak ülkelerinin "geniş ifade özgürlüğü" tanımını savunduğu aktarıldı.

"Erdoğan, İsveç'e NATO'dan destek beklememesini söyledi" diye yazan BBC, İsveç'in, Rusya-Ukrayna Savaşı'ndan sonra NATO'ya katılmak için başvurduğunu fakat Türkiye'nin onayını beklediğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Stockholm'ün kendilerinden askeri ittifaka başvuruyla ilgili "artık bir iyilik beklemeyeceklerini" söylediği kaydedildi ve şöyle denildi:

“TÜRKİYE BAŞKA BİR ÜLKENİN KATILIMINI ENGELLEYEBİLİR”

Çoğunluğu Müslüman bir ülke olan Türkiye, İsveç hükümetinin protestolara izin verme kararını 'tamamen kabul edilemez' diyerek kınadı. Türkiye, halihazırda bir NATO üyesi olduğu için başka bir ülkenin katılımını engelleyebilir.

EURONEWS: NATO SÜRECİ TEHLİKEYE DÜŞTÜ

Euronews, Erdoğan'ın İsveç'e Kur'an-ı Kerim'in yakılmasının ardından NATO başvurusuna destek beklememesini söylediğine ilişkin notları paylaştı.

Türk Büyükelçiliği önündeki eylemin, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarından sonra NATO'ya başvuran Stockholm ile ilgili süreci tehlikeye attığının altı çizildi.

AL JAZEERA: ANKARA’NIN DESTEĞİNİ BEKLEMEYİN

"Erdoğan, Kur'an yakılmasının ardından İsveç'i NATO üyeliği konusunda uyardı" manşetiyle okurlarının karşısına çıkan Al Jazeera, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın İsveç'in askeri ittifaka katılma hedefinde Ankara'nın desteğini beklememesi gerektiğini vurguladığı şeklindeki ayrıntıya dikkat çekti.

Macaristan'ın söz konusu üyeliğe onay vereceğini açıkladığı, Türkiye'nin ise İsveç'ten taleplerde bulunduğu kaydedildi.

REUTERS: İSVEÇ YORUM YAPMAKTAN KAÇINDI

Reuters, "Erdoğan'dan İsveç'e: Stockholm protestosunun ardından NATO için destek beklemeyin" başlığıyla abonelerini ve okurlarını bilgilendirdi.

Ankara-Stockholm hattında tansiyonun yükseldiğini belirten haber ajansı, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom'ün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri hakkında yorum yapmaktan kaçındığını aktardı.

"İSVEÇ SONUÇLARINI HESAPLAMIŞ OLMALI"

France24, Axios ve ABC News gibi medya kuruluşları da Türkiye'den İsveç'e gönderilen mesajı paylaştı.

İsveç'in gösteriye izin vermenin sonuçlarını hesaplamış olması gerektiğini söyleyen Erdoğan'ın, bunu başta Müslümanlar olmak üzere herkese hakaret olarak nitelendirdiği belirtildi.