Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan yeni senenin ilk kabinesi sona erdi. Toplantının ardından açıklamalar yapan Erdoğan, koronavirüs tedbirleriyle ilgili olarak, "Vaka sayısının belirli bir sayının altına inmesiyle kısıtlamaları aşamalı olarak azaltacağız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs aşısının yapılmaya başlanacağı tarihi açıklayarak, "Aşılar öncelik sıralamasıyla uygulamaya geçecek, perşembe veya cuma gününe kadar buna başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamaları şu biçimde:

* Geçtiğimiz yılı bir hayli büyük bedeller ödeyerek geride bıraktık. Haziran ayından buyana başlayan normalleşme adımları ile hızlı bir toparlanmaya gittik. Ekim ayında sanayicilerimiz tarihimizin en yüksek aylık üretimini gerçekleştirdi. Bu senenin ilk haftasında borsa endeksiniz % 4,3'lük artışla rekor tazeledi. Küresel ekonominin % 4'ten fazla küçüldüğü bir dönemde ekonomimiz büyüdü. Salgına bel bağlayan kriz tellallarının payına yine hüsran düştü. 2021 büyümenin sürdürülebileceği bir yıl olacak.

* Korona salgınının ülkemize de sıçramasıyla birlikte kendimizi hızla bu yeni döneme hazırladık. Salgın tedbirlerinden etkilenen tüm kesimlere nakdi hibe ve destek programları başlattık. Yılın 2. çeyreğinde ülkemizde derinden hissedildi. Bu dönemde dünyada daha da ağır geçerken, Türkiye %9,9 oranında daraldı. Salgının etkilerini azaltmak için önlem ve teşvikler sayesinde ekonomimizin direncini korumayı da başardık. 3. çeyrekte 1. önceki çeyreğe göre sanayi üretimimiz %30 oranında arttı. Otomobil ve konut piyasalarında Haziran ayıyla beraber ciddi hareketlilik gerçekleşti. Ekonomimizdeki bu olumlu hava güven endekslerimize de yansımıştır. Kapasite kullanım oranımız %76 seviyesine ulaştı. Borsamız, 2020'de yatırımcısına %29 getiri sağlayarak dünya genelinde en çok performans gösteren piyasalardan biri oldu. Salgın sebebiyle ihracat pazarlarımızda görülen ciddi daralmalarına rağmen 2020 seneninı ihracat açısından iyi tamamladık. Küresel ekonominin %4'ten küçüldüğü tahmin edilen bir dönemde Türkiye ekonomisinin büyümesi gücümüzün ifadesidir. Devam eden yatırımlarımızı hızla tamamlayarak, haftada bir açılış töreniyle türk milletinin hizmetine sunduk. Sağlıktan haberleşmeye kadar pek çok alanda da ülkemizin kalkınma kararlılığını ortaya koyduk. 2021 seneninın yatırım, üretimin ve istihdamın arttıracağı bir yıl olacağına inanıyorum. Yeni senede evvelarimiz fiyat istikrarı ve reformlar olacaktır.

'Teröriste terörist demekten aciz bu genel başkanı evvela CHP seçmenine havale ediyoruz'

* Bir süredir hiçbir rasyonel temeli olamadan başlayan, siyasi bir kaos başlatma nedenleridir. Türkiye'nin huzuruna kaçırmaya alışanların esasında neye cevap verdiklerinide iyi biliyoruz.

* Artık bu ülkede c. Başkanı milletin yarısından fazlasının iradesiyle seçiliyor. Türkiye, bu ülkede kimin Cumhurbaşkanı seçileceği konusunda vesayetin dayatmasının belirleyici olduğu günleri ise geride bırakmıştır.

* Taciz, tecavüz hırsızlıkları görmezden gelerek orada kalmayı başaran bir siyasi partinin sözde genel başkanının sancısın da sebebi budur. Bunlara oy vermeye öğretmen sözde öğretmen, çiftçi sözde çiftçi, hakim sözde hakimdir. Teröriste terörist demekten aciz bu genel başkanı evvela CHP seçmenine havale ediyoruz. Terör örgütlerinin ülkemiz içinde yapmış olduğu eylemleri gizli ya da açık bir şekilde destekleyenler Büyük Türkiye'nin inşasını önlemek için çırpınıyorlar. Varlık sebepleri olan sivil toplum örgütlerinin maskeleri tek tek düşenler, paniğe kapılmışlardır.

  • Bu sözde genel başkanın derdi milletle, milli iradeyledir. Kaset komplosuyla gelen sözde başkanın derdi milletledir. Siyasi ve sosyal kaos çıkarma denemelerini gayet iyi biliyoruz. Taciz, tecavüz hırsızlıkları görmezden gelerek orada kalmayı başaran bir siyasi partinin sözde genel başkanının sancısın sebebi budur.

'Eski Türkiye'de bolca sahnelenen senaryoların günümüz Türkiyesi'nde yeri yok'

* Siyasi ve sosyal kaos denemeleriyle huzur kaçırmaya çalışanlar, karşılarında hukuku bulmaya devam edeceklerdir. Bir kez daha inanç ve kararlılıkla diyorum ki; başaramayacaksınız. Milletimiz geçmişte tekrar tekrar maruz kaldığı durumu niyetini anladı, deşifre etti. Yasakçılıktan vandallığa kadar eski Türkiye'de bolca sahnelenen senaryoların günümüz Türkiyesi'nde yeri yoktur. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar Türkiye'nin 2023 amaçlarına ulaşmasını engelleyemeyecekler. Ne kadar azgınlaşırlarsa azgınlaşsınlar, ülkemizin yeniden yapılan siyasi ve ekonomik düzende hak ettiği yeri almasına mani olamayacaklar. Ne diyor Mehmet Akif, 'Cehennem olsa göğsümüzde söndürürüz, bu yol ki hak yoludur dönme bilmeyiz yürürüz'

* Salgına bel bağlayan kriz tellallarının payına hüsran düşmüştür. Uzunca bir süre demokrasi kılıfı altında en ilkel faşizmi, özgürlük kılıfı altında en vahşi diktatörlüğü mazlumlara dayatanların sırça köşkleri başlarına yıkılıyor.

* İdeolojik saplantılarını, marjinal eğilimlerini, fıtrata aykırı sapkınlıklarını, terör örgütlerine payandalıklarını cilalı kavramlarla topluma dayatanlar için yolun sonu görünmüştür

* Türk demokrasisi, millete ve onun temsilcilerine hakareti siyaset zanneden bu çukur zihniyeti hak etmiyor.

* Eski Türkiye artıklarının umutlarını ülkenin başına gelecek felaketlere bağlayacak kadar zavallı hale geldiklerine şahit oluyoruz.

* Cumhurbaşkanı olarak yasama, yürütme ve yargı gücünü, türk milletini bu tehditlere karşı korumak için seferber etmek anayasal vazifemizdir.

'Ülkemiz kuraklık tehdidiyle karşı karşıya'

* Hepimiz aynı gemide olduğumuz için Türkiye bu tabiat olaylarından etkileniyor. Bu yıl mevsim yağışlarının altına düşmesi, ülkemizi kuraklık tehdidiyle karşı karşıya bırakmıştır. Hali hazırdaki barajların bir kısmının nerdeyse tamamının boşaldığı, diğerlerinin ise çok düştüğü bir dönemde geçiyoruz. Günlük kullanımdan, tarımsal kullanıma kadar her alanda tasarruf anlayışı ile hareket etmek zorundayız. Ülkemizdeki suyun 3'te 2'si tarım sulamada kullanılmaktadır. İçme suyu yatırımlarımızı da süratlendirerek, toplam içme suyu kapasitemizi 4,8 milyar metreküpe ulaştıracağız. İçme suyunda önemli bir tasarruf potansiyelinin olduğunu görüyoruz. Bilinçli tüketimle %50'ye yakın tasarruf edebileceğimize inanıyoruz. Enerji sürdürülebilir kalkınmanın altyapısındır. Bir yandan yeni yatırımları devreye alırken, diğer taraftan da verimliliği arttırmanın çabası içerisindeyiz. Sadece geride bıraktığımız yıl devreye almış olduğumuz %98'si yenilenebilir kaynaklardan olmak üzere 4 000 900 000 megawatttır. Bu plan özellikle öncelikle 2023'e olarak enerji tüketiminde %14'lük tasarruf oranına ulaşmayı planlamaktayız. Geçtiğimiz yıl altın üretimimiz 42 ton ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Ekonomimize katkısı 2.4 milyar dolar katkıdır.

'Koronavirüs kısıtlamalarını aşamalı olarak azaltacağız'

* Tedbirler sayesinde salgının artış hızını geriletmeyi başardık. Sağlık sistemi üstündeki yük de büyük oranda hafifledi.

- Vaka sayısının belirli bir rakamın altına düşmesiyle önceden de yapmış olduğumuz gibi elbette kısıtlamaları aşamalı olarak azaltacağız.

* Hali hazırda Çin aşısını ülkemize getirmeye başladık. İlk etapta 3 000 000 doz aşı ülkemize geldi. Alman aşısıyla da anlaşmamızı yaptık. Görüşmeler devam ediyor. Rus ve İngiliz menşeili aşılarla ilgili gelişmeleri takipteyiz.

* Perşembe ya da Cuma olur diyor. Böylece belirlenen sıraya göre bu tarih boyunca aşılar başlayacak. Aşılar öncelik sıralamasıyla uygulamaya geçecek, perşembe veya cuma gününe kadar buna başlayacağız.