Konuşmasında, şu an dünyada tüm ekonomileri zorlayan en büyük sorunun, son 50-60 yılın zirvesinde seyreden yüksek enflasyon olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’sından Amerika’sına herkesin kontrol altına almaya uğraştığı enflasyonla kendilerinin de mücadele ettiklerini belirtti.

“Hayat pahalılığından en fazla etkilenen kesimlerimiz de çalışanlarımız ve emeklilerimizdir” sözleriyle devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Gerçi biz yılbaşında hem asgari ücrette, hem emekli maaşlarında, yaklaşık yüzde 50 oranında artışlar yaptık. Emeklilerimizin bayram ikramiyelerini de aynı oranda artırdık, ayrıca bir defaya mahsus 5 bin lira ödemede bulunduk. Öncesinde 16 milyon emeklimizin tamamına tek sefere mahsus 5’er bin lira ödemede bulunduk. Şimdi de banka promosyonlarını 8-12 bin lira arasına yükselterek, emeklilerimize yeni bir imkân sağladık.  Önümüzdeki Temmuz ayında, yılın ilk 6 ayındaki enflasyona göre, emekli maaşlarını tekrar masaya yatıracağız. Memurlarımıza yaptığımız 600 ek gösterge ilave edilmesi uygulamasını genişletecek düzenlemenin hazırlıkları tamamlandı.”

“EKONOMİ PROGRAMIMIZI KARARLILIKLA UYGULAMAYI SÜRDÜREREK, FİYAT İSTİKRARINI SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR”

Küçük esnafın prim gün sayısında yaşadığı adaletsizliği giderecek adımı da önümüzdeki dönemde atacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta prim teşvikleriyle ilgili düzenlemeyi de hayata geçireceklerini söyledi.

Gençlere çeşitli başlıklarda verecekleri ilave destekleri, deprem bölgesinden başlayarak uyguladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Böylece, milletimizin farklı kesimlerine verdiğimiz sözlerin takibini yapıyor, tek tek yerine getiriyoruz. Elbette, tüm bunlar, yüksek enflasyonun çalışanlar ve emeklilerde yol açtığı refah kaybı gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Bunun için öncelikle ekonomi programımızı kararlılıkla uygulamayı sürdürerek, fiyat istikrarını sağlamamız gerekiyor. Çünkü yüksek enflasyon ortamında kime ne verirseniz verin, beklediğiniz neticeyi alamıyorsunuz. Yılın ikinci yarısında enflasyonun inişe geçtiğini hep birlikte göreceğiz.”

"HÜSRANA UĞRATTIK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her seçim döneminde de aynı senaryoyu devreye soktular. Milletimizle bir olup tüm bu oyunları birer birer bozduk. Kimi tuzakları geçtiğimiz mayısta olduğu gibi sandıkta hüsrana uğrattık. Kimi tuzakları 15 Temmuz'da olduğu gibi sokakta bertaraf ettik. Kimi tuzakları askeri harekatlarımızla sınırlarımız ötesinde durdurduk" ifadelerini kullandı.