Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video mesaj ile BM 75. Genel Kurulu Görüşmeleri'ne katılım gösterdi. İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan'ın da yer aldığı salonda Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik '"baskı, şiddet ve yıldırma politikalarından" bahsettiği esnada salonu terk etti. O görüntüler saniye saniye kaydedildi ve sosyal medyada yayıldı.

DUYAR DUYMAZ SALONU TERK ETTİ

Erdoğan'ın, Gilad Erdan'ın salonu terk etmesine sebep olan konuşması:

"Üç büyük dinin kutsallarına ev sahipliği yapan Kudüs'ün mahremiyetine uzanan kirli el, cüretini giderek artırıyor. Filistin halkı, İsrail'in tüm baskı, şiddet ve yıldırma politikalarına yarım asırdan uzun bir süredir göğüs geriyor. 'Asrın Anlaşması' adı altında Filistin tarafına dayatılmaya çalışılan teslimiyet belgesi reddedilince, İsrail bu kez iş birlikçilerinin yardımıyla kaleyi içeriden fethetme girişimlerine hız vermiştir. Türkiye olarak Filistin halkının rıza göstermediği hiçbir plana destek vermeyeceğiz. Kimi bölge ülkelerinin bu oyuna ortak olması, İsrail'in temel uluslararası parametreleri aşındırma çabalarına hizmet etmenin ötesinde anlam taşımıyor."

FİLİSTİN MESELESİ'NİN ÇÖZÜMÜ

Başkan Erdoğan konuşmasında, Filistis meselesinin çözülmesi için 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılık içinde bir Filistin Devleti kurulması gerektiğini vurgulayarak bunun dışında bir çözüm bulma çabalarının gereksiz, tek taraflı ve adaletsiz olduğunu belirtti.