Son bir kaç gündür vaka sayılarında az da olsa düşüş gözlemleniyor. Aşılama da devam ediyor. Salgından kurtulmanın yolu aşıdan geçiyor. CNN Türk muhabiri Fulya Öztürk, en büyük salgın hastanesi Feriha Öz Acil Durum Hastanesi başhekimi Prof. Nurettin Yiyit ile salgındaki son durum ve aşılama sürecini konuştu.
Aşıya talebin olması hekimleri de memnun ediyor ama hala ön yargılar da var. Doktorlar sık sık 'aşı yaptırın' ikazında bulunuyor.

Feriha Öz Acil Durum Hastanesi Başhekimi Prof. Nurettin Yiyit, CNN Türk yayınında Fulya Öztürk'ün sorularını yanıtladı.

''Aşı konusundaki talebin devam etmesi büyük mutluluğumuz. Biz ne kadar aşı randevusu açıyorsak hepsinin dolmasını istiyoruz. Talep böyle tatlı gidiyor ama biz bunun daha da artarak gitmesini istiyoruz. 'Yeter ki gelin' o anlamda hiç bir sıkıntımız yok'' diyen Prof. Yiyit, vakalarda son 10 günde düşüş yaşandığına dikkat çekti.

''Vakalarda da son 10 günde olan o gevşeme bizi mutlu ediyor. Biz en büyük pandemi hastanesiyiz biliyorsunuz. Aşağıya doğru iyi bir düşüş yakaladık'' diyen Yiyit, hastanedeli dolu yatak sayısında da azalma olduğunu duyurdu.

En büyük salgın hastanesinden müjde gibi haber. Prof. Yiyit, şunları ifade etti:

''Yataklarımızdaki düşüş şu şekilde. Artık boş yatak hem serviste hem yoğun bakımda bulabiliyoruz. Hatta bu hafta yoğun bakımların da rahatlamaya başlamasını tahmin ediyoruz. İyi gidiyoruz. Hem vakalar düştü, hem yatan hastalar düştü. Şu an 100 seviyesinde boş yatağım var.''

TAM KAPANMADA ÜÇÜNCÜ GÜN

Tam kapanma sürecini de değerlendiren Başhekim Yiyit, şu uyarılarda bulundu:
''Bizi rahatlatacak şey ne? Yeni vaka oluşmaması. Yeni vaka oluşmazsa zaten biz onun yansıması olan yatak doluluğunu da yoğun bakım doluluğunu da konuşmayız. Zincirin en başındaki halkası yeni vaka oluşmaması. Yeni vaka oluşmamasını da bu tedbirlere uyum gösterecek. Yasaklar demiyorum uyum gösterecek. Bir başka konu da aşıya riayet çok mühim. Bundan sonra daha büyük yorgunluklar, dalgalar yaşanmamasının altında aşının etkileri ve kuvveti yatıyor. Aşıya uyum da bu işin olmazsa olmazı...''

Şu anda Feriha Öz Acil Durum Hastanesi'nden hem Sinovac hem de BionTech aşılarının yapıldığını söyleyen Yiyit, ''Ama ilk dozların ağırlık olarak BionTech geliyor. Biontech'in ikinci dozları da başladı'' dedi.