ÖNEMLİ MÜJDE

Prim borçları sebebiyle emekli olamayanlara yapılandırma süresi uzadı. Borçlarını sildirenler 1 Şubat'ta emekli aylıklarını alacak. Dilekçe vermeyenlerin sigortalılığı dondurulacak. Bu bağlamda emekli aylığı bir ay gecikmeyle mart ayında bağlanacak. Daha evvel dondurulan, emeklilik için gerekli hizmet sürelerine ait primlerini yatıran da artık emekli olabilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il ve ilçe teşkilatlarına prim borcu silinenlerin emekli aylığının, vefat edenlerin hak sahiplerinin taleplerinin değerlendirilmesi konusunda bilgilendirme yazısı gönderdi. 31 Ekim 2020 yılı itibarıyla ödenmeyen prim borçlarının iki ay içinde ödenmez veya yapılandırılmazsa sigortalılık süreleri durdurulacak.

BAŞVURULAR E-DEVLET'TE

Bağ-Kur kapsamında çalışanların emekli olabilmesi için prim borcunun olmaması gerekmektedir. Bağ-Kur sigortalıları olmakla birlikte primini kendi ödeyen vatandaşların müracaatları e-devlet kapısı üzerinden alınıyor. Dondurulan prim günlerinin aktif edilmesi için SGK'ya başvuruluyor.

ÖDEMELER 3 AY İÇİNDE

Ödemelerin 3 ay içinde yapılması gerekmektedir. Prim tutarının tebliğ edilmesinden sonra tamamı marta kadar ödenirse sigortalılık aktif hale gelecek.

Prim ödemeleri asgari ücret üzerinden yapılıyor. Ölen Bağ- Kur'luların yakınları da dul ve yetim aylığı için primleri canlandırmak için başvurabilecek. Bağ-Kur'lu olup da çalışmaya devam edenlerin emekli olabilmesi için 1 Kasım 2020 ile emekli olacakları tarih arasındaki günlerin primlerini yatırması gerekmektedir. Bağ-Kur borcu olanların, ilk taksitlerini ödedikten sonra 60 günden fazla borçlarının olmaması durumunda, GSS borcu olanların son bir yıl içinde otuz gün prim ödeme gün sayısına sahip olması durumunda hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu fertler için devletin sunmuş olduğu sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Hastaneye gidildiğinde provizyon alınabilecek.