Sosyal medya platformu Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, Twitter'ın "ifade özgürlüğünü kısıtlanmasına" dair şirket dosyalarını yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacaklarını duyurdu.

TWİTTER HANGİ İFADE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KISITLADI?

Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Twitter'ın ifade özgürlüğünü kısıtlanmasına dair dosyaları, Twitter'ın kendisinde yayımlanacak. Kamuoyu, gerçekte neler olduğunu bilmeyi hak ediyor" ifadesini kullandı.

'MEDENİYETİN GELECEĞİ İÇİN SAVAŞ'

Musk, daha sonra attığı tweette, "Bu, medeniyetin geleceği için bir savaştır. Amerika'da bile ifade özgürlüğü kaybolursa, önümüzde kalan tek şey tiranlıktır" dedi.

BİDEN'A TWİTTER KIYAĞI

Twitter, ABD Başkanlık seçimlerinin hemen öncesinde adaylardan Joe Biden'ı zor durumda bırakacak New York Post haberini sansürlemişti.

TRUMP'IN HESABI KAPATILMIŞTI

Musk'ın devralmasının ardından Twitter, aralarında eski ABD Başkanı Donald Trump, kongre üyesi Marjorie Taylor Greene ve rapçi Kanye West'in bulunduğu daha önce kapatılan bazı Twitter hesaplarını kullanıma açmıştı.

'AF TEKLİF ETMELİ Mİ' ANKETİ?

Elon Musk, 23 Kasım günü başlattığı bir ankette, “Twitter, yasaları çiğnememiş veya çok fazla istenmeyen mesaj paylaşmamış olmaları koşuluyla, askıya alınan hesaplara genel bir af teklif etmeli mi?” diye sormuştu.

APPLE'A SAVAŞ AÇTI

Elon Musk, birçok şirketin platforma verdiği reklamları dondurduğunu açıklamıştı. Bu şirketlerden birinin Apple olduğunu bildiren Musk, "Apple, Amerika’daki ifade özgürlüğünden nefret mi ediyor?" ifadelerini kullandı.

Sonrasında ise direkt olarak Apple CEO'su Tim Cook'a hitap ederek, "Burada neler oluyor?" sorusunu sordu.

Musk, konuyla ilgili yeni bir açıklamada bulundu.

APP STORE'DAN SİLERİZ TEHDİDİ

Apple'ın Twitter'ı tehdit ettiğini belirten Musk, "Apple Twitter’ı App Store’dan silmekle bizi tehdit etti ama nedenini söylemedi" dedi. Musk sonraki tweetinde ise Apple'ın her şeyden yüzde 30'luk gizli bir vergi aldığını söyledi.

Musk’ın bu iddiası sosyal medyada kısa sürede gündem olurken Apple’dan konu ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi.