Türkiye’nin en büyük yayınevlerinin katıldığı ve her yaştan kitapsevere hitap eden festivalin açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, etkinliğin daha da büyüyerek gelişmesini ve daimi hale gelmesini arzu ettiğini söyledi.

Düzce Kitap Festivali kapılarını açtı. Düzce Belediyesi destekleri ile Safir Koleji tarafından 3.’sü bu yıl düzenlenen festivalde, kültür, eğitim ve çocuk kitapları yayınlayan 40’a yakın yayınevi Düzceli okurlarla buluştu.

Festivalin açılış töreni, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk, Düzce Safir Koleji Kurucusu Dr. Cemil Keskin, öğretmen ve öğrencilerin de katılımı ile gerçekleştirildi.

ÖZLÜ: DAHA BÜYÜK VE GENİŞ KATILIMLI FUARLAR YAPMAYI ARZU EDİYORUZ

Törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, böyle bir festivali Düzce’de gerçekleştirdikleri için son derece mutlu ve memnun olduğunu söyledi. Kitap Festivali’nin daha da büyüyerek ve gelişerek Düzce’de daimi hale getirilmesini arzu ettiğini ifade eden Özlü, “İstanbul’da 10 yıl öğrencilik hayatım oldu. İlk gittiğim fuar yeni yayınlar fuarıdır. Burada son çıkan kitapları görme ve alma imkanım olmuştu. Hiçbir fuarı kaçırmadım, hepsine gittim, hepsinden faydalandım. Düzce’mizde de bu festivalin daimi olmasını temenni ediyorum” dedi.

Düzce Belediyesi olarak kültüre ve eğitime her zaman önem veren bir politika izlediklerinin altını çizen Özlü, bu doğrultuda 2 kütüphane yaparak hizmete açtıklarını, üçüncüsünü inşa ettiklerini belirtirken, kütüphane yatırımlarının süreceği müjdesini verdi. Yeni okullar yaparak, merkezde kalan okulları şehrin makul mesafede dışına taşıdıklarını da hatırlatan Başkan Özlü, “Eğitime destek olmak ve katkı sunmak bir belediye başkanı ve bir Düzceli olarak çok kıymet verdiğim bir faaliyettir. O yüzden bundan sonra yapılacak olan fuarlara da Düzce Belediyesi olarak tam destek vereceğiz. Daha büyük ve geniş katılımlı fuarlar yapmayı arzuluyoruz. Bu fuarların daimi olmasını temenni ediyorum. Safir Koleji yöneticilerini tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmasının devamında gençlere de seslenen Özlü, “Hepinize başarılar diliyorum. Çok çalışın, büyük adam olun. Gençler ne olursanız olun, en iyisi olun” şeklinde konuştu.

KESKİN: DÜZCELİLERİN EN FAYDALI ŞEKİLDE YARARLANMALARINI İSTİYORUM

Safir Koleji Kurucusu Dr. Cemil Keskin ise, Düzce için çok faydalı olacağına inandıkları kitap festivaline katkılarından dolayı Başkan Faruk Özlü’ye teşekkür ederek, “Düzce’mizde pandemi öncesinde iki tanesinin de organizasyonunda öncülük yapmış olduğumuz kitap festivalinin üçüncüsünü gerçekleştirmenin onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Düzce’de yaklaşık 40 tane yayınevi okurlarımızla bir araya geldi ve binlerce kitabı önünüze serdi. Sayın bakanımızın öncülüğünde Düzce’miz, kültür ve turizm şehri olma yolculuğunda, Türkiye’nin en iyilerinden birisi olmak üzere hızla ilerliyor. Biz de sayın bakanımızın liderliğinde bu faaliyetlerde bulunmaktan onur ve mutluluk duyuyoruz. Düzce Belediyemizin katkıları olmasaydı bu fuarı gerçekleştiremezdik. Destek ve katkılarından dolayı sayın bakanımıza teşekkür ediyorum. Bütün Düzcelilerin bu festivalden en faydalı şekilde yararlanmalarını istiyorum” dedi.

Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk de, Düzce için çok faydalı olacağına inandığı festivalde emeği geçenlere teşekkür etti. Açılış konuşmaları sonrası kurdele kesimi gerçekleştirildi. Ardından stantları gezerek kitapları inceleyen Başkan Özlü ve protokol üyeleri, yayınevi temsilcilerine katılımlarından dolayı teşekkür etti. Krempark AVM arkasındaki İl Özel İdaresi Otopark alanında gerçekleştirilen Düzce Kitap Festivali, her yaştan kitapsevere hitap ediyor. Türkiye’nin en büyük yayınevlerinin katıldığı festival, 20 Mayıs’a kadar 10.00-22.00 saatleri arasında kitapseverleri ağırlamaya devam edecek.