Çeyrek milyardan fazla insana bulaşan ve dünya genelinde 5.5 milyona yakın insanın hayatına mal olan koronavirüs son dönemde yeni varyantı Omicron ile gündemdeydi. Bilim insanları Omicron'un gizemini çözmek için aralıksız çalışıyordu. Dünyanın umutla beklediği açıklama geldi.

GİZEM ÇÖZÜLDÜ 

Kısa sürede dünyanın bir numaralı ortak gündemi haline gelen yeni varyant ile ilgili araştırmalar son sürat devam ederken bilim insanları varyanttaki en büyük gizemlerden bir tanesini çözdüklerini açıkladı. Hızla Delta varyantının yerini alan Omicron'un önümüzdeki haftalarda dünya genelindeki baskın tür olması bekleniyor. Zira Omicron tahmin edildiğinden de hızlı.

EZBER BOZAN SONUÇLAR 

Ancak gelen ilk bilgiler umut verici. Omicron Delta'ya kıyasla daha hafif semptomlara ve hastalığa neden oluyor. İşte bunun nedeni sonunda belirlendi.

70 KAT DAHA HIZLI 

Omicron ve Delta'ya karşılaştıran bilim insanları Omicron'un hava yollarında Delta'dan 70 kat daha hızlı çoğaldığını belirledi. Hong Kong Üniversitesi'nde yapılan araştırmada yeni varyantın akciğerlerde Delta'ya kıyasla 10 kat daha yavaş çoğaldığı bilgisine ulaşıldı. Yeni varyantın bronş ve akciğer dokusunda ne kadar hızlı çoğaldığını inceleyen bilim insanları bu sonuçların Omicron'un neden çok bulaşıcı ancak daha hafif bir hastalığa neden olduğunu açıkladığı görüşünde.

OMICRON'DA BU BELİRTİLERE DİKKAT 

Omicron'un semptomlarının da Delta'dan farklı olduğu belirtiliyor. Örneğin hastalarda tat ve koku kaybı yaşanmazken daha önce sık rastlanmayan semptomlar karşımıza çıkıyor. İngiliz Mirror gazetesinin 'Omicron'un beş yeni semptomu ve yeni varyantın orijinal virüsten farkı' başlıklı haberine göre, yeni varyantta dikkat edilmesi gereken 5 semptom şöyle...

-Boğaz ağrısının aksine boğazda kaşıntı hissi
-Kuru öksürük
-Aşırı yorgunluk
-Hafif kas ağrıları
-Gece terlemeleri