Dünya Sağlık Örgütü, 2022 yılına ait son verilerine göre, dünya genelinde her beş yetişkinden birinin tütün kullandığının saptandığını, 2000 yılında ise bu oranın üçte bir oranında olduğu kaydedildi. Dünyada tütün kullanımının en büyük ve en yaygını olanının “sigara içmek”, olduğu belirtildi.

Dünya genelinde tüketilen tütün ürünleri arasında sigaradan sonra yaygın olanlar arasında puro, nargile tütünü ve dumansız tütün ürünleri yer aldığı, istinasız olarak her çeşit tütün kullanımının insan sağlığı için zararlı olduğu kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre tütün alışkanlığı her yıl sekiz milyondan fazla insanın ölümüne neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü, tütün kullanma alışkanlığının dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük halk sağlığı tehditleri arasında yer aldığını kaydetti.

Her yıl tütün kullanımından doğrudan etkilenen yedi milyondan fazla kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Doğrudan tütün kullanmayan ya da sigara kullanmayan yaklaşık 1,3 milyon kişinin de pasif içicilik nedeniyle öldüğü kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü son araştırmalarına göre, dünya genelinde 1,25 milyar kişinin tütün kullanıcısı olduğunu kaydetti. 150 ülkede yapılan son araştırmada, 15 yaş ve üzeri kişilerde tütün kullanımı oranlarının azaldığı belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde tütün endüstrisinin kullanımı arttırmak için, başta reklam vermek olmak üzere tüm çabalarına rağmen, dünya genelinde tütün kullanımındaki düşüşü, ‘başarılı’ olarak değerlendirdi.

Dünya Sağlık Örgütü, son yıllarda tütün kullanımındaki azalışın, koruma, reklam ve sponsorluk yasaklarının uygulanması, tütün ürünleri üzerindeki vergilerin artırılması olduğunu kaydetti.

Tütün kullanımını önlemek için dünya genelinde kamu ve sivil toplum örgütlerinin, insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olmak için kamuoyunda yarattıkları farkındalık ve kullanımı azaltmak için geliştirilen girişimlerin etkili olduğu kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü, tütün kullanımında alınan önlem ve girişimlerin en başarılı olduğu ülkelerin Brezilya ve Hollanda olduğunu açıkladı. Brezilya’da, 2010'dan bu yana tütün kullanımının yüzde 35, Hollanda’da ise yüzde 30 oranında azaltma hedefine ulaşmanın eşiğine gelindiği kaydedildi.

“Tütün endüstrisi hükümetlerin önlemlerini manipüle ederek ölümcül ürünlerini satıyor”

Dünya Sağlık Örgütü, sağlıklı yaşamı geliştirme yetkilerinden Dr. Ruediger Krech, dünya genelinde tütün endüstrisinin yaşanan can kayıplarına rağmen hala para kazanıp, kar etmenin peşinde olduğuna hayret ettiğini belirterek “Hükümetlerin tütün kullanıma karşı yürüttükleri mücadeleyi kazandığını düşündüğü zamanlarda bile tütün endüstrisinin bu hükümetlerin yürüttüğü mücadeleyi manipüle ederek ölümcül ürünlerini satma fırsatını yakaladıklarını görüyoruz” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, tüm ülkeleri tütün kullanımını azaltıp kontrolünü sağlayan politikalarını uygulamaya devam etme ve tütün endüstrisinin müdahalesine karşı mücadeleyi sürdürme çağrısında bulunarak “Tütün endüstrisi sponsorların düzenlediği etkinlikler, sosyal medya fenomenleri, reklamlar aracılığıyla halka yalan söylemeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DW