GE Aerospace, Türkiye’deki varlığını sağlamlaştırıyor. Şirket, İstanbul Kartal’da yeni bir Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC) yerleşkesi açarak Türkiye’deki mühendislik, araştırma-geliştirme ve üretim yeteneklerini bir üst seviyeye taşıyor.

Yeni TTC yerleşkesinin açılış töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Türk havacılık sektöründen önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşti. Bu yeni merkez, 400’e yakın yetenekli mühendis ve teknisyene ev sahipliği yapacak.
 
Açılış, GE Aerospace’in bağımsız bir şirket olarak faaliyetlerine başlamasından sadece iki ay sonra gerçekleşmesiyle de ayrı bir anlam taşıyor. Bakan Kacır da törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin havacılık alanında dünya çapında öne çıkan bir konuma sahip olduğunu vurgulayarak uçak motoru üretimi ve test altyapısıyla Türkiye’nin sayılı ülkeler arasında yer aldığını belirtti.
 
GE Aerospace’i bu başarının önemli bir ortağı olarak tanımlayan Bakan Kacır, şirketin son yıllarda Türkiye’deki operasyonlarını, Türk mühendislerin yeteneklerine ve ülkenin katma değerli üretim vizyonuna duyduğu güvenle genişlettiğini ifade etti.
 
2000 yılında kurulan ve GE’nin önemli motor programlarına (GEnx, CFM LEAP, GE9X ve Catalyst) katkıda bulunan TTC, Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve SunExpress gibi önde gelen havayolu şirketlerine hizmet veriyor. Merkezde görev alan Türk mühendisler, yerli muharip uçak projesi KAAN ve eğitim uçağı HÜRJET gibi stratejik savunma sanayii projelerine de aktif olarak destek sağlıyor.
 
Yeni TTC yerleşkesi, katmanlı üretim, termal akışkanlar ve ileri imalat alanlarında uzmanlaşmış laboratuvarlar, havacılık sektörünün geleceğini şekillendirecek çalışmalara ev sahipliği yapacak. Bu laboratuvarlar, uçak motorlarında 3D baskı teknolojilerinin kullanımının yaygınlaştırılması, gelişmiş termal testlerin gerçekleştirilmesi ve üretim süreçlerinin optimize edilmesi gibi kritik konulara odaklanacak.
 
TTC mühendisleri, CFM International tarafından yürütülen ve havacılığın karbon ayak izini azaltmayı amaçlayan RISE programına da önemli katkılarda bulunuyor. Bu program da yakıt verimliliğini artıran ve emisyonları azaltan yeni nesil motor teknolojilerinin geliştirilmesini hedefliyor. TTC mühendisleri, bu alandaki çalışmalarıyla, daha sürdürülebilir bir havacılık geleceğine katkıda bulunuyorlar.