Katar'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası'nda maçların başlamasına saatler kala heyecan dorukta. Çekişmeli geçecek maçların öncesinde ise stadyumlarda alkol satışı olup olmayacağı konusu gündeme geldi.

Katar Kraliyet Ailesi'nin, Dünya Kupası maçlarının oynanacağı statlarda alkollü bira satılmaması talebi, FIFA tarafından değerlendirildi.

FIFA konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve Katar'da oynanacak Dünya Kupası'nda stadyum çevresinde alkol satışının yasaklandığına karar verildiğini duyurdu.

FIFA’nın yaptığı açıklamada, alkollü içecek satışının sadece lisanslı mekanlarda ve taraftarlar için ayrılan alanlarda yapılacağı ve statların etrafında olmayacağı belirtildi.

Ancak Dünya Kupası maçlarının oynanacağı statların etrafında alkolsüz bira dağıtımı yapılacağı duyuruldu.

Kararın ardından, turnuvanın sponsorları arasında yer alan ve 75 milyon pound ödeyen İngiliz markası, bir tweet paylaşarak bunun tuhaf olduğunu söyledi.

Turnuva için Katar'a gelen İngiliz taraftarlar kararı 'çılgınlık' olarak nitelerken, basit zevklerin ellerinden alındığı bir yerde neden Dünya Kupası düzenlendiğini anlamadıklarını söyledi.