DSÖ'nün 148. Yönetim Kurulu toplantıı, İsviçre'nin Cenevre kentinde video konferans yöntemiyle yapıldı.

Ghebreyesus, burada yaptığı konuşmada, Kovid-19 aşılarının tüm ülkelere eşit ve adaletli dağıtılması için ülkelere küresel dayanışma çağrısında bulundu.

 Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

Koronavirüs (Covid-19) salgınının Çin'in Vuhan kentinde patlak vermesinden sonra geçen 1 yıldan kısa bir zamanda "güvenli ve etkili" Covid-19 aşılarının bulunmasının büyük başarı olduğunu kaydeden Ghebreyesus,

"Ama şimdi, aşıların bazılarına umut getirmesine rağmen, dünyanın zenginleri ve yoksulları arasındaki eşitsizlik duvarında başka bir tuğla haline gelme tehlikesiyle karşı karşıyayız."uyarısını yaptı.

Ghebreyesus, isim vermeden bazı zengin ülkelerin aşı üreten şirketlerle ikili anlaşmalara öncelik verdiğini, bunun da 190 ülkenin katıldığı Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'nı (COVAX) riske attığını vurguladı.

BİR ÜLKEYE SADECE 25 AŞI!

2020 yılı en yüksek gelirli ülkelerle aşı şirketleri arasında 44, bu sene ise en az 12 ikili anlaşma yapıldığını aktaran Ghebreyesus, şunları kaydetti:

"Şimdiye kadar en az 49 yüksek gelirli ülkede 39 milyon dozdan fazla aşı uygulandı. Düşük gelirli bir ülkeye ise sadece 25 doz verildi. 25 milyon değil, 25 bin değil, sadece 25. Açık konuşmam gerekiyor, Dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde. Bu başarısızlığın bedeli de dünyanın en yoksul ülkelerinde insan hayatı ve geçim kaynaklarıyla ödenecek."

 

DSÖ eş güdümünde yürütülen COVAX programı, potansiyel Kovid-19 aşısını geliştirmek, üretmek ve başta düşük ve orta gelirli ülkeler olmak üzere tüm ülkelere adil şekilde dağıtmayı hedefleyen küresel girişim olarak kabul ediliyor.

KOVİD-19'UN DAHA HIZLI YAYILAN TÜRÜ DURUMU DAHA DA KARMAŞIK HALE GETİRDİ

DSÖ'nün Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise aşıların tek başına salgını sona erdiremeyeceğine dikkati çekti.

Dünya genelinde geçen hafta Covid-19 nedeniyle 93 bin kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Ryan, "virüs kaynaklı küresel ölümlerin yakında haftada 100 bini geçmesinin beklendiğini" sözlerine ekledi.

Mevcut ölümlerin yüzde 47'sinin Amerika kıtasında olduğu bilgisini paylaşan Ryan, Avrupa'da ise ölümlerin hala çok yüksek seviyede olduğunu ifade etti.

Ryan, epidemiyolojik durumu ise "dinamik ve düzensiz" olarak niteleyerek,CKovid-19'un daha hızlı yayılan türünün durumu daha da karmaşık hale getirdiğini kaydetti.