Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), düzenli yayımladığı haftalık raporunu, özellikle Güney Amerika'da etkili olan B.1.621 (Mu) varyantına ayırmış, söz konusu raporda; varyantın incelenmesi gereken varyantlar arasında olduğuna dikkat çekilmişti.

Kısa sürede dünya gündemine tabiri caizse bomba gibi düşen Mu varyantı ile ilgili, pandemi konusunda ABD'nin en yetkili ismi konumunda bulunan Dr. Anthony Fauci konuştu.

New York Post'ta yer alan habere göre Fauci, "Bu varyant, belirli antikorlardan kaçacağını gösteren bir mutasyonlar kümesine sahip" derken, "Bunu acil bir tehdit olarak görmüyoruz ancak çok ciddiye alıyoruz" diye konuştu.

EN AZ 39 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

ABD Başkanı Joe Biden'ın en üst düzey sağlık danışmanı Fauci, "Küçümsememek için çok ciddiye alıyoruz ancak unutmayın, aşıların etkinliğini azaltan varyantlar olsa bile, aşılar yine de bu tür varyantlara karşı oldukça etkilidir" derken, "Mu varyantına dikkat ediyoruz ve her şeyi ciddiye alıyoruz ancak bunu şu anda acil bir tehdit olarak görmüyoruz" şeklinde konuştu.

B.1.621 olarak da bilinen varyant, küresel yaygınlığı şu anda yüzde 0,1 seviyelerinde olmasına rağmen, Kolombiya'da vakaların yüzde 39'unu ve Ekvador'daki vakalarını yüzde 13'ünü oluşturuyor.

İlk olarak ocak ayında Kolombiya'da görülen varyant şu anda aralarında ABD'nin de olduğu en az 39 ülkede görüldü.

Kovid-19'un Mu varyantının aşıya daha fazla direnç gösterebileceği belirtiliyor. Ancak bu konu hakkında henüz bilim dünyasının üzerinde mutabık kaldığı bir çalışma bulunmuyor.