Dolar/TL, haftanın son işlem gününde tarihi zirvesini 8,61 seviyelerine taşıdı. İç dinamiklere bağlı harekette, haziranda ödemesi olan şirketlerin dolar talebinin de etkili bulunduğu ifade ediliyor.

Yurtiçinde döviz kurlarında haftanın ikinci yarısında başlayan hareketlilik, son işlem gününde daha da arttı.

TL'nin başka para birimlerinden negatif ayrışmasında; enflasyona dair soru işaretleri, iç siyasi gündem etkili. Yanı sıra haziranda şirketlerin borç geri ödemesi amacıyla dolar talebinin de kuru yukarıya taşıdığı belirtiliyor. Bloomberg'e konuşan piyasa işlemcileri, haziranda 6,9 milyar dolarla senesi en büyük borç geri ödemesini yapmaya hazırlanan şirketlerden gelen döviz talebi ile kurun yükseldiğini açıkladı.

Tüm bunların yanısıra ABD ekonomisinin süratli toplarlanması Fed başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalıyla verdiği desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha evvel başlanacağı beklentisini gittikçe daha çok destekliyor. Bu süreç de gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı yaratırken dış finansman gereksinimi daha yüksek olan olan Türkiye gibi ülkeleri ise çok daha belirgin etkiliyor.

Dün 8,54'ü aşan bu sabah saatlerinde Kasım 2020'deki 8,5803'ü geçerek bütün zamanların en yüksek seviyesini gören dolar/TL, öğleden sonra rekorunu 8,61 düzeyine çıkardı. Benzer grafikler çizen euro/TL de 10,4730 ile rekor kırdı.

S&P'NİN TÜRKİYE DEĞERLENDİRMESİ BEKLENİYOR

Bu akşam ABD piyasasının kapanmasıyla, Standard and Poors'un (S&P) daha öncde açıkladığı takvimde yer alan olası Türkiye raporu gelecek. S&P'nin Türkiye için kredi notu "durağan" görünüm ile "B+" düzeyinde bulunmakta ve piyasalarda muhtemel bir değerlendirme gelse bile Türkiye'nin notunda ve görünümünde bir farklılık beklenmiyor.

GÖZLER HAFTAYA ENFLASYONDA OLACAK

Piyasada gözler önümüzdeki hafta mayıs enflasyonunda olacak. Zirve yürüyüşünü devam ettiren TÜFE'nin senelik bazda yüzde 17,5 seviyelerinde geleceği öngörülüyor. Enflasyon, nisanda aylık yüzde 1,68, senelik yüzde 17,14 artış göstermişti.

Bir başka takip edilecek veri ise ilk çeyrek büyüme performansı. Türkiye'nin senenin ilk çeyreğini yüzde 6 seviyesi büyümeyle geride bıraktığı düşünülüyor. Ekonomi, geride bıraktığımız senenin son çeyreğinde yüzde 5,9, senenin tamamında yüzde 1,8 büyümüştü.