Dolar kuru küresel gelişmeler sebebiyle dar bantta dalgalanmaya sürerken, gözler TCMB'ye çevrildi. Banka bugün mayıs ayı beklenti anketini, yarın da faiz kararını duyuracak. 5 Mayıs sabahı dolar 8.32 TL'den işlem görüyor

Dolar kuru, küresel gelişmeler kaynaklı 8.25 - 8.35 arasındaki hafif dalgalı seyrinin sürdürürken gözler yarın yapılacak PPK toplantısından çıkacak faiz kararı ve metindeki ifadelere çevrildi.

Asya'da ise Japonya ve Çin piyasalarındaki tatil sürerken ABD tahvil getirilerindeki aşağı yönlü hareket, dolar endeksindeki düşüş dün kuru bir miktar zayıflatsa da Yellen'ın faiz çıkışı piyasaları tersine çevirdi.

Borsalarda satış gelirken, altın başta olmak üzere kıymetli metaller düştü, dolar yükseldi. Yellen daha sonra enflasyonun ABD ekonomisi amacıyla bir sorun olmasını beklemediğini belirterek, faiz artırımının "öngördüğü ya da önerdiği" bir şey olmadığını söyledi.

Yurt içersinde ise gözler TCMB'ye çevrildi. Yarın açıklanacak faiz kararı ve karar metnindeki ifadeler önce bugün Merkez Bankası "Beklenti Anketi" neticelerini açıklanacak. Bir önceki ankette sene sonu enflasyon beklentisi yüzde 13.12 gelirken, 12 ay ardından enflasyon beklentisi yüzde 11,26 olarak duyurulmuştu.

5 Mayıs sabahı dolar kuru 8.32 TL'den el değiştiriyor.