ABD’de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlara katılma konusunda, Dışişleri Bakanlığı'ndan Türk vatandaşlarına uyarılar geldi. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, geçmişte ABD polisi tarafından alınan önlemlere rağmen yaşanan şiddet olayları hatırlatıldı.

Gerçek mermi, elektroşok ve gaz ile müdahalelerin gerçekleştirildiği belirtilerek büyük gösteri ve organizasyonlardan kaçınılması gerektiği ifade edildi.

'ŞİDDET EYLEMLERİNİN YAŞANDIĞI UNUTULMAMALIDIR'

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD'de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalarında fayda görülmektedir. ABD güvenlik birimleri her ne kadar bu tip organizasyonlarda meydana gelebilecek protesto ve gösteriler için önlem alıyor olsa da geçmişte yaşanan olaylarda, gerçek mermi kullanıldığı, elektroşok uygulandığı, gazla müdahale edildiği ve şiddet eylemlerinin de yaşandığı unutulmamalıdır.

VATANDAŞLARA TAVSİYELER

Bu itibarla, kontrol edilmesi zor olan bu tür olaylarda şiddete maruz kalınabileceği ihtimali de dikkate alınarak, gerekli olmadığı sürece büyük gösteri ve organizasyonlardan kaçınılması tavsiye edilmektedir. Bu hususlar ışığında vatandaşlarımızın kalabalıklardan kaçınmaları, sade bir profil çizmeleri ve dikkat çekecek davranışlarda bulunmamaları, protesto ve gösteri alanlarından uzak durmaları, yakınlarını bulundukları yerden haberdar etmeleri, olabilecek anlık gelişmeler için medyayı takip etmelerinde fayda görülmektedir.”

'ŞİDDETE DÖNÜŞEBİLİR'

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün (EGM) Twitter hesabından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılacak geniş katılımlı organizasyonlarda vatandaşlarımızın güvenliği için dikkatli olmaları önem arz etmektedir. Amerikan polisi her ne kadar bu tip organizasyonlarda çıkan protestolar için önlem alıyor olsa da geçmişte yaşanan olaylarda gerçek mermi ve elektroşok kullanımı, göz yaşartıcı gaz ile müdahale ve şiddet olayları unutulmamalıdır. Bu tip gösteriler kontrol edilmesi zor olduğu için şiddete dönüşebilir, bu nedenle bu organizasyonlardan kaçının.”