Diş ağrısı ciddiye alınması gereken ve herkesin canını oldukça yakan bir sağlık sorunudur.Bu rahatsızlığının kökeninde ne olduğunu bilmek ve ona göre bir tedavi yöntemi belirlemek gerekiyor.

Bazı durumlarda bakımsızlık ve dişleri yeteri kadar fırçalamamaktan kaynaklanan ağrı, bazen ise ciddi sorunların habercisi olabilir. Evde uygulayabileceğiniz birden fazla yöntem var ancak geçmeyen diş ağrıları için uzman bir hekime başvurmak en doğrusu olacaktır.

DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

BUZ UYGULAMASI
Buzu ağrı çektiğiniz yere birkaç dakika boyunca uygulayın. Tamamen olmasa bile çektiğiniz acıyı durdurmaya yardımcı olacaktır.

Kısa süre duran ağrı terkar başladığında yine aynı yöntemi deneyerek, önüne geçebilirsiniz.

SARIMSAK
Doğal ağrı kesicilerden birisi olan sarımsak, diş ağrınıza iyi gelecektir. Sarımsağı ezin ve ağrıyan noktaya uygulayın. Bakterileri öldüren sarımsak, ağrınıza iyi gelebilir.

NANE ÇAYI
Sakinleştirici özelliği bulunan nane çayı, diş ağrınızın yatışmasına yardımcı olacaktır.

Nane yapraklarını kaynatın ve soğumaya bırakın. Soğumaya bıraktığınız yaprakları, ağrıyan bölgeye uygulayın.

ZERDEÇAL
Zerdeçalı su ile karıştırın ve macun kıvamına getirin. Macun kıvamına getirdiğiniz zerdeçalı, ağrıyan dişin üzerine sürün.

Dilerseniz birkaç dakika bekleyebilirsin. Zerdeçal, antiseptik özelliği sayesinde ağrı gidermeye yardımcı olacaktır.

VANİLYA ÖZÜ
Vanilya özünü bir pamuk yardımıyla dişinize ve diş etlerinize uygulayın. Bu uygulamayı günde birkaç kez yapabilirsiniz. Vanilya özündeki ekstrat geçici olarak ağrıyı hafifletir ve antioksidanları bölgenin iyileşmesine yardımcı olur.

GARGARA
Ağrı olan bölgeye sirkeli suyla gargara yapın. Bu karışım hem diş etlerinize fayda sağlayacak hem de ağrının kısa bir süre sonra geçmesine katkısı olacaktır.