Denizli’de yaşayan Metin Uysal, yaklaşık 14 yıldır değerli taş aramakla ilgili çalışmalar yapıyor. Kaynaklardan yararlanarak değerli taşlar konusunda bilgi toplayan Uysal’ın arazide yıllarca yaptığı araştırmaların sonucunda Denizli’de elmas kaynakların olduğunu iddiasında bulundu.

"DENİZLİ'DE 17 ADET LAMPORTİT VAR"

Kimberlit ve lamporitlerin elmas kaynağı olduğunu belirten Uysal, kendi keşifleri sonucu 17 adet lamporit bulduğunu söyledi.

Bazı akademik kaynaklarda 5 ilde lamporit varlığından söz edildiğini belirten Metin Uysal, “Türkiye’de kimberlit belki yok, şu ana kadar bulunmadı. Ama Türkiye’de lamporitler var, bunu söyleyen ben değilim. Benim kendi çabamla bulduğum Denizli’de ki lamporitler 17 adettir. Ama Batı kaynaklarında akademik kaynaklarda, bunun içerisinde yerli hocalarımızda var. Batı Anadolu’da 5 ilimizde bunlar Uşak, Isparta, Kütahya, Afyonkarahisar ve Muğla’da lamporit zaten bulunmuş. Ama lamporitler tek başına bulunmaz, kimberlit gibi değildir. Dünya tecrübesi bize gösteriyor ki bir tane bulunduğu zaman en az 11 tane ve ya 30-40 adet daha etrafında olduğunu gösteriyor. O bölgede 20-25 kilometrelik bir çap içerisinde lamporit vardır.

'TÜRKİYE'DE ÇOK SAYIDA LAMBORTİT VARDIR'

Bunlar dallanmış şekillidir, birbirine bağlıdır, aynı kökten veya aynı bacadan gelirler. Dolayısıyla bir tane bulduğunuz zaman çok sayıda lamporit bulmuş olursunuz. Elmas bulma oranı da yüzde 10 civarındadır. Yani yüzde 10’da her 10 tane yerde 1 tane elmas çıkar. Türkiye’de şu anda demek ki en 170-180 tane lamporit var demektir. Ben buralara dikkat çekmek istiyorum.” dedi.

Elmas kaynağı olduğunu düşündüğü alanların analizlerini yaptığını belirten Uysal, “Türkiye’de lamporit vardır, lamporitler de elmas bulunur. Ayrıca elmasın dışında değişik diğer maddeler altın, volfram gibi değerli metal veya değerli maden yakut, safir, zümrüt gibi diğerleri de bulunur. Burada elmasta vardır. Türkiye’de elmas var, niye biz bundan faydalanmıyoruz. Benim bulduğum lamporit olmadı diyelim. Zaten ülke de 5 tane bulunmuş daha da fazla olacağını düşünüyorum. Bunların yurt içi ve yurt dışı analizlerini yaptırdım. Çok ilginçtir, lamportilerin olduğu bölgede ki kayaç yapısıyla 5-6 kilometre dışında kayaç yapısı farklıdır. Biri ultra bazik yapıda diğeri ise felsik yapıdadır. Yani birisinde silisyum miktarı çok fazla diğerinde çok düşüktür.” ifadelerini kullandı.

'YETKİLİLER ÖRNEK ALDILAR'

Bu durumu Türkiye’ye duyurmak gerektiğini belirten Uysal, “Bunu Türkiye’ye duyurmamız lazım, özellikle devlet başkanından, yöneticilerin, MTA’nın ve buraya geldiklerinde yanlış değerlendirdiklerini düşünüyorum. Biz madenden anlarız, bazı örnekler aldılar gittiler. Her an gibi bir sonuçta söylemediler.” diye konuştu.