104 emekli amiralin darbe imalı bildirisinin hazırlık sürecine dair yazışmalar ortaya çıktı. Özbey'in Mengi'ye 'Halk bize kızabilir' mesajı dikkat çekti.

104 emekli amiralin imza attığı darbe imalı bildiriyle alakalı soruşturmada el koyulan dijital materyallerde, hazırlık süreciyle alakalı yazışmalar tespit edildi. Bildiriyi hazırlayan emekli Amiral Ergun Mengi ile emekli Amiral Mustafa Özbey arasında geçen yazışmaların dökümü yapıldı. Yazışmalarda Mengi’nin bildirinin taslak durumunu Özbey’e gönderdiği, Özbey’in de eklenmesini istediği ifadeleri Mengi’ye yanıt olarak attığı görüldü. Mengi’nin Özbey’e attığı bir mesajda “Tüm yazdıklarınızı satır aralarına gizlemeye çalıştım. Mesajı alacaklar kesin alır ama halk bize kızabilir bunu yazdılar diye” ifadelerini kullandığı tespit edildi.

HALK BİZE KIZABİLİR

Emniyet sorgusunda bu mesajın ne manaya geldiği sorulan Özbey, şu yanıtı verdi: “Bu konudaki niyet mutlaka sorumlulara dönük bir ikaz hedefi taşımamakta olup, satır aralarına gizlemekten kasıt ise gruptaki duyuruya katkı sağlamak hedefiyle düşünce beyan eden amirallerin düşüncelerini metin içinde uygun yerlere yerleştirilmesi anlamını taşımaktadır. ‘Halk bize kızabilir’ cümlesi ise kamuoyunun bu duyuruyu yetersiz bulup bizlere kızabileceği kaygısı ile yazılmıştır.”

BÜYÜKELÇİLER ASKERLERİ DE İSTEMİŞ

İçişleri Bakanlığı’nca görevden uzaklaştırılan TESUD Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan’ın dijital materyallerinden emekli büyükelçilerin bildirisi çıktı. Çalışkan’ın 126 emekli büyükelçinin 30 Ocak 2020’de duyurduğu bildiriyi, yayımlanmadan 1 hafta evvel emekli Amiral Cem Gürdeniz’e gönderdiği tespit edildi. Metni Gürdeniz’e hangi nedenle gönderdiği sorulan Çalışkan, “Büyükelçiler, gündemdeki konulara dair bir duyuru metni hazırlığı aşamasındayken, anılan metinde diplomatların dışında general ve amirallerin de isimlerinin bulunmasını istediler ve bana aktardılar. Biz TESUD olarak bu konuyu değerlendirirken, Cem Gürdeniz amiralime görüş ve önerisini alabilmek ve TESUD’un kurumsal yaklaşımına dair nihai karara ulaşmak maksadı ile gönderdim” ifadesini kullandı.