Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanRusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ile yürüttüğü diplomasi trafiği sonucu savaş esirlerinin takas edildiğini açıkladı. Putin ve Zelensky'e teşekker eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, esir mübadelesinin savaşın sonlandırılması yolunda önemli bir adım olduğunu vurguladı.

300 SAVAŞ ESİRİ

Rusya ile Ukrayna hiç beklenmedik bir şekilde 10’u yabancı 300 savaş esirinin takasını gerçekleştirdi. Hakkında idam kararı çıkan İki İngiliz ve bir Faslının da olduğu esir takasında 3 İngiliz daha, iki ABD’li bir Hırvat ve bir İsveçli de serbest bırakıldı.

BAZILARI TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ

ah saatlerinde kısmi seferberlik ilan etmesinden saatler sonra gelen esir takasının zamanlaması ve boyutu uluslararası kamuoyunda büyük şaşkınlık yaratırken, İngiliz haber ajansı Reuters, esirlerin bazılarının Türkiye’ye getirildiğini aktardı.

ZELENSKİY'DEN AÇIKLAMA

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın yardımıyla esir takasının gerçekleştiğini açıklarken bir süredir bu konunun gündemde olduğunu ve gergin  görüşmelerin yaşandığını söyledi. Anlaşma kapsamında çoğu Mariupol’ün düşmesiyle esir düşen 215 Ukraynalının serbest kalacağı da açıklandı.

55 RUS VATANDAŞI İADE EDİLDİ

Ukrayna, 55 Rus vatandaşını ve Moskova yanlısı Ukraynalılarla birlikte Viktor Medveçuk’u iade etme kararı aldı. Zelenskiy bir konuşma yaparak, “Bu açıkça ülkemiz ve bütün toplum için bir zafer. Önemli olan 215 ailenin sevdiklerini güvende ve evde görebilecek olması” dedi.

5 KIDEMLİ KOMUTAN TÜRKİYE'DE KALACAK

Zelenskiy ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Zelenskiy, 5 kıdemli Ukraynalı kumandanın savaş bitene kadar Türkiye’de kalacağını da dile getirdi. Zelenskiy, “Bu beş kişiyi serbest bırakmak için uzun ve zor bir mücadele verdik” dedi. Bu kişilerin Denys Prokopenko, Svyatoslav Palamar, Serhiy Volynsky olduğu öğrenildi.

Zelenskiy, “Hepinizle gurur duyuyoruz” ifadesini kullandı. Suudi Arabistan’ın arabuluculuk çabalarına bizzat Veliath Prens Selman’ın katıldığı belirtildi.