Amsterdam'daki Vrije Universiteit'in bu hafta başında BMJ Public Health dergisinde yayınlanan araştırmasına göre, 1 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2022 arasında 47 ülkede toplam 3.098.456 ölüm vakası bildirildi.

Araştırmaya göre, 2020 yılında salgının ilk yılında 1,03 milyondan fazla ölüm rapor edildi. Çalışmada belirtilen ön verilere göre, ilk aşıların uygulamaya konulduğu 2021 yılında 1,25 milyonun üzerinde ölüm vakası görüldü. Kovid ile ilgili kısıtlamaların kaldırıldığı 2022'de ise 808.000'den fazla ölüm kaydedildi.

Araştırmaya göre, "Koruma tedbirlerinin ve Kovid-19 aşılarının uygulanmasına rağmen Batı dünyasında ölüm oranı üç yıl üst üste yüksek kaldı." Araştırmacılar, "benzeri görülmemiş" rakamların ciddi endişelere yol açtığını ve yetkililerin "sürekli yüksek ölüm oranlarının altında yatan nedenler" konusunda kapsamlı araştırmalar yapması gerektiğini söyledi.

Araştırmacılar, “Pandemi sırasında, her Kovid-19 ölümünün önemli olduğu ve her yaşamın karantina önlemleri ve Kovid-19 aşılarıyla korunmayı hak ettiği politikacılar ve medya tarafından günlük olarak vurgulandı. Pandemi sonrasında da aynı ahlak geçerli olmalıdır” uyarısında bulundu.

Yazarlar, aşıların alıcıları Kovid-19 nedeniyle ölüm veya ağır hastalıklardan koruması gerektiği halde "şüpheli" olumsuz olayların kaydedildiğine dikkat çekti. "Çeşitli resmi veritabanlarına" göre tıp uzmanlarının ve ilaç kullananların "aşılama sonrasında ciddi zarar ve ölümler" bildirdiklerini de eklediler.

Çalışma, ulusal istatistik kurumlarının kapsam ve kalite açısından farklılık göstermesi, koronavirüse yönelik test politikalarının eyaletten eyalete farklılık göstermesi ve "neyin Kovid-19'dan dolayı ölüm olarak nitelendirildiği konusunda herkesin hemfikir olmaması" nedeniyle sebepler arasında ayrım yapmanın "zorlayıcı" olduğu sonucuna vardı.

Araştırmacılar ayrıca Kovid-19'a karşı aşılamayla bağlantılı yan etkilerin iskemik felç, akut koroner sendrom, beyin kanaması, kalp-damar hastalıkları, pıhtılaşma, kanamalar, mide-bağırsak olayları ve ölümcül kan pıhtılaşmasını içerdiğini kaydetti.

Mayıs 2023'te Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüsün artık küresel bir sağlık acil durumu olmadığını ilan etti. Ancak dünya genelinde halen Kovid-19 vakaları ve takip eden ölümler bildirilmeye devam ediyor. Cenevre merkezli kurumun takip ettiği verilere göre, 19 Mayıs'tan önceki yedi gün içinde dünya çapında 36.014 vaka kaydedilirken bu sonuç, haftalık olarak 2.336 artışa işaret ediyor.

 

KAYNAK:Russian Today