Yoğun bakım servislerinin alarm verdiğini bildiren Cinel "Çok ağır yük altındayız. Tıbbi hizmetimiz zora girdi, ek tedbirlere gereksinim var" diye konuştu.

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, yoğun bakımların son halini anlattı.

Her geride bıraktığımız gün ağır hasta sayılarının arttığına dikkat çeken Cinel “Haftalık olarak değerlendirdiğimizde hem vaka, hem ağır hasta hem de vefat sayıları yukarıya doğru hareket ediyor. Vaka sayılarının azalmaya başlaması en az 10-15 gün sonra ağır hasta ve vefat sayısına yansıyor. Bu halde 15 gün önce alınan önlemlerin düzeyini ve bu tedbirlere uyumu bu hafta değerlendirmek zorundayız. Dışarıda müthiş bir sağanak var ve siperlere girmemiz gerekiyor. 30 binin, 40 binin üstü, çok vaka demek. İkinci pike gittiğimiz noktada vaka sayıları 33 bin 500 olmuştu. Bu rakam dahi bizi zorlamıştı. Aşılamayı süratle yapar iken zaman kazanmak zorundayız. Bu zamanı, toplumsal hareketliliği azaltarak kazanabiliriz” şeklinde konuştu.

ŞAKASI YOK!

Ramazan ayından faydalanarak süre kaybetmeden ek tedbirlerin devreye girmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Cinel şunları ifade etti:

"Mutant virüsle birlikte bundan sonra yoğun bakımlara daha genç hastalar gereksinim duyuyor. Son 15 gündür büyük bir mücadele veriyoruz. Bunun şakası yok."