G7 ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları, küresel zorlukları, uluslararası sorunları ve Çin ve Rusya gibi ortak dış politika önceliklerini ele almak için İngiltere'nin Cornwall kentinde 3 günlük zirve için bir araya geldi.

7 ülkenin lideri, gelişmekte olan ülkelerin yeni yollar, demiryolları, limanlar ve iletişim ağları gibi altyapılarını iyileştirmek için Çin'in "Bir Kuşak, Bir Yol" projesine alternatif olacak bir finansman destek planı oluşturulmasında mutabık kaldı.

BIDEN: ÇİN'İN YAPTIĞI BORÇ DİPLOMASİSİ

Çin'in "Bir Kuşak Bir Yol" programının az sayıda ülkede ulaşım altyapısına iyileştirme finansmanı sağladığı, ancak bazı ülkelerin ise borcunu arttırdığına yönelik eleştirilerin ardından ABD Başkanı Joe Biden, Çin'in bu programını "Borç diplomasisi" olarak nitelendirdi. G7 liderleri bu doğrultuda "değer odaklı, yüksek standartlı ve şeffaf bir ortaklık" teklif edeceklerini söyledi. Biden tarafından önerilen "Dünya İçin Daha İyisini İnşa Et" adlı destek planının Çin'e meydan okuyacağı ve daha kaliteli bir alternatif olacağı belirtildi.

MERKEL: HENÜZ FİNANSMAN AŞAMASINDAYIZ

Öte yandan, G7'nin altyapı destek planını nasıl finanse edileceğine dair ayrıntılar belirsizliğini koruyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, grubun destek girişimi için henüz bir finansman ortaya koyma aşamasında olmadığını söyledi.

ÇİN'DEN TEPKİ GELDİ

Konu ile ilgili son dakika açıklama yapan Pekin yönetimi, "Küresel kararların küçük bir grup tarafından dikte edildiği günler çoktan geride kaldı. Büyük-küçük, güçlü-zayıf, fakir-zengin, ülkelerin eşit olduğuna ve bu tür meselelerin tüm ülkelerin istişaresi ile ele alınması gerektiğine inanıyoruz" denildi.