Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, birlikte basın toplantısı düzenlediği İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'ye demokrasi ve insanlık dersi vermişti. Ann Linde, Türkiye'nin Suriye'den çekilmesi gerektiğini ifade etmiş, Doğu Akdeniz'deki hamlelerinden vazgeçmesi gerektiğini iddia etmişti. Çavuşoğlu ise o sözlere çok sert tepki göstermiş, canlı yayında kararlı bir duruş sergileyerek Türkiye'nin hiçbir şekilde geri adım atmayacağını gözler önüne sermişti.

ÇAVUŞOĞLU'NUN ANN LİNDE'YE SÖZLERİ GÜNDEM OLMUŞTU

Bakan Çavuşoğlu, Linde'nin sözlerine, "Siz hangi yetkiyle Türkiye'nin Suriye'den çekilmesini istiyorsunuz? Biz işgalci değil topraklarının güvenliğini sağlayan bir ülkeyiz. Siz PKK'ya ülkenizde ofis açtırıyorsunuz. O örgüt anneleri çocuksuz, çocukları anasız babasız bırakıyor. Siz de bir annesiniz buna ne diyeceksiniz?" diyerek tepki göstermişti.

LİNDE: TÜRKİYE'DE YETKİNİZ YOK DEDİLER

İsveç Dışişleri Bakanı Linde, "sert tartışmalar" başlığında toplanan tartışmaya ilişkin olarak konuştu. Ülkesinin Suriye'yle ilgili farklı görüşlere sahip olduğunu, bu sebeple İsveç'in daha önceden Türkiye'nin Suriye'deki askeri hamlelerini kınadığını belirterek, "Biz Türkiye'nin askeri olarak geri çekilmesi gerektiğini ve oradaki Kürt, Yezidi gibi azınlıklar için endişeler taşıdığımızı belirttik. Türkiye ise askerin geri çekilmesini talep etmek gibi bir yetkimizin olmadığını belirti ve aramızda oldukça sert tartışmalar oldu, bu konuda bir fikir birliğine varamadık." dedi.

Linde daha sonra, "Türkiye görüşmelerle bu sorunun çözümüne ulaşılmazsa AB'nin kullanabileceği birçok yöntemi olduğunu ve bu yöntemlere başvuracağını biliyor. Anlayışla karşılamak demeyelim ama bizim görüşlerimizi kayda geçiriyorlar." ifadelerini kullandı.