Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun kitabında Türkiye ile ilgili yer alan iddialara cevap verdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, gündeme ilişkin açıklama yaptı.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Çavuşoğlu, Pompeo'nun kitabında abartı ve çifte standart olduğunu söyledi. Pompeo'nun terörle mücadele iddialarına da tepki gösteren Dışişleri Bakanı, "Bugün DEAŞ'a karşı göğüs göğse mücadele eden tek NATO ordusu Türkiye'nin" diye konuştu.

"POMPEO İÇERİ GİRMEK İSTEDİ, DOĞRU OLMADIĞINI SÖYLEYİP KENDİSİNİ UYARDIM"

Pompeo'nun kitabında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence arasındaki görüşme hakkında da bazı iddialarda bulunmuştu. Erdoğan ile Pence'in görüşme yaptığı odaya girmek için zorluk çıkardığını söyleyen Pompeo, "Türk yetkililerin bu talebini kabul ettiğini" yazmıştı. Çavuşoğlu ise, o gün yaşananları şöyle anlattı:

"Her ziyarette baş başa görüşmeler olabilir. Cumhurbaşkanımızla Pence arasında da baş başa görüşme gerçekleştirildi. Biz de Pompeo ile başka odada beklerken, Pompeo sürenin uzamasından rahatsız oldu. İçeri gidelim diye talepte bulundu. Ben de kendisine birisi Başkan, birisi Başkan yardımcısı adap gereği liderler içeri çağırmadan gitmenin doğru olmadığını söyledim, kendisini uyardım. Şimdi rahatsızlığını anlıyoruz."

"DARBE GİRİŞİMİNİ DESTEKLEDİ, RAHATSIZLIĞININ SEBEBİ DE BU"

Çavuşoğlu, Pompeo'nun 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Pence'e izletilen video hakkındaki ifadelerine de tepki gösterdi. "Pence'in bu videoya maruz kalmasından endişe edeceğini" belirten Pompeo, "2016 darbe videosu o kadar uzun ve o kadar iğrençti ki bunun bir akıl sağlığı sorunu olduğunu düşündüm" ifadelerini kullanmıştı.

15 Temmuz gecesi 251 vatandaşımızın şehit edildiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Pompeo'yu şu sözlerle eleştirdi:

"İğrenç dediği görüntülerin olduğu gece FETÖ 251 vatandaşımızı öldürdü. Kendisi de darbe girişimini desteklemiştir. Videodan rahatsız olmasının sebebi de budur. Çünkü o görüntüler darbenin nasıl başladığını ve Türk milletinin darbeyi nasıl yendiğini gösteriyor."

"GÖRÜŞMEK İSTEYEN GELİR, 'BEN AYAĞINA GİTMEM' DEDİM"

Çavuşoğlu, İstanbul'a gelip Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kendisiyle görüşmediğini; bu şekilde bir mesaj verdiğini söyleyen Pompeo'nun iddiasını da yalanladı:

"Patrikhaneyle ilgili ziyaretinde patrik orada, cemaatler, vakıflar orada. Türkiye hiçbirisini tehdit etmez. Yunanistan'da Batı Trakya Türklerinin hakkının gasp edilmesi gibi bir durum yok. Patriğe herhangi bir tehditte bulunmamız bizim mümkün değil. Kendisine de her türlü desteği veriyoruz. Yalnız bu ziyareti İstanbul'a yapmak istediğini, benimle de orada görüşmek istediğini söyledi. Benim de cevabım net. Benimle görüşmek isteyen Ankara'ya gelir, ben onun ayağına gitmem dedim. Olay bundan ibaret. Kitapta yazan unsurların çoğu gerçek dışı."