Emniyet birimleri 19 Nisan'da belediye başkanlığı makam katında yapılan araştırmada herhangi bir delile ulaşılamadı. Bunun üzerine güvenlik kamera kayıtları incelendi. Soruşturma kapsamında açık kaynak araştırması, görüntü incelemesi, tanık araştırması, tanık beyanı, belediyeden ve mağdurdan bilgi talebinde bulunuldu.

17 Nisan'da bulunduğu iddia edilen suç delillerinin adli makamları teslim edilmesi gerektiği Başkan Burca Köksal'a bildirildi. 29 Nisan'da belediyeden gelen cevap yazısında imha edildikleri bildirildi. 19 Nisan'da polis ekipleri tarafından belediye binasında yapılan incelemede her hangi bir ize rastlanmadı. Aynı zamanda belediye personeli ve makam odasının tadilatı ile görevli belediye çalışanlarının ifadeleri alındı. Çalışanlar ifadelerinde iddiaya konu cihazları görmediklerini söyledi.

Belediye binasında tarama işlemini yapan Zeren Güvenlik Danışmanlık Şirketi yetkililerinin el konulan güvenlik kamerası kayıtları da incelendi. Şirket yetkilileri Saltuk Savaş Dolu ve Armağan Zeren ifadelerinde 17 Nisan'da söz konusu mekanlarda iki saat boyunca elektronik ve teknik güvenlik kontrolü çalışması yaptıklarını ve ortam dinleme, izleme kabiliyeti olan herhangi bir cihaz ya da materyal bulamadıklarını söyledi. Zeren Güvenlik şirketi yetkilileri, sosyal medyada 'Makam odasına konan kameranın yeri böyle görüntülendi' haberinde gösterilen videodaki delik konusunda, üzerinde siyah elektrik bantla kaplıyken bantın kendileri tarafından sökülmesi sonucu son haline geldiğini, burada herhangi bir cihaz bulunmadığını ve videoda delikten görüntülenen kişilerin kendileri olduğunu söyledi.

Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, ihbarda bulunan CHP'li Burcu Köksal'ın 'belediyenin başkanlık makamı, özel kalem ve sekreterliğin bulunduğu odalarda 'böcek' olarak tabir edilen dinleme cihazları ve gizli kameralar bulunduğu iddialarının gerçek dışı olduğu ifade edildi. Hüseyin Menteş hakkındaki iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. İddiaya konu olayın gerçek olmadığı anlaşıldığından kovuşturmaya yer yoktur kararı verildi.

 

KAYNAK:beyazgazete.com