Muğla'da turistik tesislerin açılmasıyla tekrar turistler gelmeye başladı. Ukraynalı turistlerin de akın ettiği bölgede tedbirlerden ödün verilmiyor. Türkiye'ye gelen Ukraynalı turistler de kendilerini burada güvende hissettiklerini belirtiyor.
Muğla'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri çerçevesinde hazırlıklarını tamamlayarak hizmet vermeye başlayan turistik tesisler Ukraynalı turistleri ağırlıyor.


Kovid-19 sürecinde misafirler için her türlü önlemin alındığı turizm merkezi Muğla'da, tesislerde tedbirlerden ödün verilmiyor. Bölgedeki otel ve mavi bayraklı plajlara gelen ziyaretçilerin, deniz ve havuza girmeleri, güneşlenme alanlarında sosyal mesafe kuralı çerçevesinde hareket etmeleri sağlanıyor. Uçakla 28 Nisan'da Muğla'ya gelen 350 kişilik Ukraynalı ilk turist kafilesi, aşağı yukarı iki hafta tatillerini Fethiye ve Marmaris'te otellerde geçirecek.


"BURADA KENDİMİZİ GÜVENDE HİSSEDİYORUZ"


Ukraynalı turistlerden Tatyana Skrayvien, AA muhabirine, çok sevdikleri Muğla'yı daha evvel de tatil amacıyla birkaç kez ziyaret ettiklerini ifade etti.


Salgından evvel de Muğla'da tatil yaptığını aktaran Skrayvien, "Özellikle Marmaris'e hayranım. Her tatilimi Muğla'da geçiyorum ve çok seviyorum. Sadece açık olan bir destinasyon olduğu için değil, bölgeyi çok sevdiğimiz için tatile buraya geldik. Burada önlemler de çok iyi, kendimizi güvende hissediyoruz. Muğla'nın doğal güzelliklerine, yeşili ve mavisine hayranız." diye konuştu. Turistlerden Natalia Şüveyt, eğlenceli bir tatil amacıyla Muğla'yı tercih ettiğini kaydetti.


Doğal güzellikleri yakından görmek istediğini söyleyen Şüveyt, "Türkiye'ye bu yedinci gelişim. Dünyada salgınla mücadele eden en iyi ülkelerin başında geliyor. Türkiye'yi çok seviyoruz." dedi.


Turistlerden Dimitri Movçan da daha evvel Türkiye'ye tatil amacıyla yaklaştığını fakat Muğla'ya eşi ve çocukları ile ilk gelişi olduğunu dile getirdi.
Kentte her şeyin çok güzel bulunduğuna ve gerekli bütün önlemlerin alındığına şahit olduklarına işaret eden Movçan ,"Muğla tatil için de en uygun bir bölge. Ailemle aşağı yukarı iki hafta tatilimizi Marmaris'te geçireceğim ve çok mutluyum. Burada hiçbir kaygı taşımıyoruz." dedi.


"160 BİN CİVARINDA UKRAYNALI YOLCU DALAMAN'A GELECEK"


YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Cengiz Tuğrul Ayaz ise her sene kente gelen turistlerin büyük çoğunluğunun İngiltere, Rusya ve Ukrayna'dan olduğunu söyledi.


Muğla'daki otellerin büyük bir bölümü ile havalimanlarının Güvenli Turizm Sertifikası aldığını ve bu sezon da konukları beklemeye başladığını söyleyen Ayaz, şunları kaydetti:


"17 Mayıs'a kadar aşağı yukarı 8 bin 500 Ukraynalı turisti bölgemize bekliyoruz. Şu anki ön rezervasyonlara göre sezon süresince aşağı yukarı 160 bin seviyesinde Ukraynalı yolcu Dalaman'a gelecek. Bu sayılar artacak, buna eminiz. 17 Mayıs'tan sonra İngiltere uçuşlarımız başlayacak. Elimizdeki planlamaya göre İngiltere ilk adımlarını atacak."