Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Genel Başkan Yardımcısı Zürfettin Hacıoğlu, Edirne'de 3, Kırklareli'nde 7, Tekirdağ da 18 olmak üzere Tekirdağ'da 28 sandığın kurulacağına işaret ederek, Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının en temel insan hakkı olan seçme hakkını kullanabilmeleri için gerekli ortamı sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

Hacıoğlu, "Vatandaşlarımız oylarını kullansınlar. Her zaman söylediğimiz gibi, biz Türkiye Cumhuriyeti'nin dışında Türk'ün oyu Türk'e diyoruz." dedi.

Seçimde 8 partinin yarışacağını ifade eden Hacıoğlu, yapılan araştırmada hükümetin kurulamayacağı gibi ön görülerin olduğunu aktardı.

Hacıoğlu, seçme hakkının kullanmasının önemli olduğuna vurgu yaparak, "Vatandaşları sandığa davet ediyoruz, seçme haklarını kullansınlar. Oy kullanırken dikkat edilmesi unsur, maalesef artık makine ile birçok sandıkta oy kullanılacak, birkaç sandık hariç. Dolayısıyla orada yardım alsınlar, oradaki görevlilerden. Yani oy vermek istedikleri hangi partiyse yanlış yapmama adına orada yardım alsınlar, yardım istesinler." diye konuştu.

 

ERKEN SEÇİM KARARI ALINMIŞTI

Bulgaristan'da hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) 18 Temmuz'da aldığı görevi Cumhurbaşkanı Rumen Radev'e iade etmesiyle ülkede 2 Ekim'de erken genel seçim yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye'deki göçmenler, Bulgaristan'da 1989'da komünist diktatör Todor Jivkov'un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15'inci kez genel seçimde oy kullanmaya hazırlanıyor.

4 Nisan, 11 Temmuz ve 14 Kasım 2021'de yapılan üç genel seçimin ardından seçmenler, hükümetin kurulamaması nedeniyle bu sefer erken genel seçim için sandık başına gidecek.