Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılının son Kabine Toplantısı'na başkanlık edecek. Toplantının ana gündem maddesi olarak, yılbaşında alınacak kovid-19 tedbir kararları ve bu kararların uygulanıp uygulanmadığına dair yapılacak denetimler yer alıyor.

Son ve kritik Kabine Toplantısı'nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüsle mücadele çerçevesinde 31 Aralık 2020 saat 21.00'den itibaren başlayarak 4 Ocak 2021 saat 05.00'e kadar uygulanacak olan sokağa çıkma yasağıyla ilgili alınacak ek tedbirlere ilişkin kapsamlı bir sunum yapacak. Toplantıda yasakların vakalara olan etkisi, virüsün seyri, il, ilçe ve büyükşehirlerdeki vakalarda son durum, bütün yönleri ile değerlendirmeye alınacak.

VİLLA VE OTELLERDE PARTİ DENETİMİ YAPILACAK

Buna göre özellikle otellerde ve kiralık villalarda yılbaşı partileri yapılmasının önüne geçilmesine yönelik alınması muhtemel olan yeni önlemler, Bilim Kurulu tarafından verilecek tavsiyeler ışığında değerlendirmeye alınacak.

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konuya bir açıklık getirmiş, yılbaşında otel ve villalar da dahil herhangi bir ortamda parti yapılmasına müsaade edemeyeceklerini bildirmişti.

KORONAVİRÜS AŞILARIYLA İLGİLİ SON DURUM

Toplantıda bugün Türkiye'ye gelmesi beklenen aşılarla alakalı takvim değerlendirilecek. Bu doğrultuda ilk olarak sağlık personelleri ve risk grubuna giren 65 yaş üzeri vatandaşlara yapılacak aşılama uygulaması için takvim ve kısıtlamaların sahaya ne ölçüde yansıdığına ilişkin bir sunum da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından gerçekleştirilecek. Ardından hem Almanya hem de Çin'den gelecek koronavirüs aşılarının yanı sıra Türkiye'nin geliştirdiği yerli ve milli covid-19 aşısındaki son durum da görüşülecek.

EKONOMİK VE HUKUKİ REFORM ÇALIŞMALARI

Toplantıda 2021 yılında hayata geçirileceği öngörülen ekonomi ve hukuk alanındaki reform çalışmalarına dair son durum paylaşılacak. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bu konuda bir sunum yaparak kabineye bilgi verebilir.

BAKAN AKAR'IN LİBYA ZİYARETİ

Toplantının bir diğer kritik başlığı dış politikadaki gelişmeler olacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Libya ziyareti hususunda değerlendirmelerde bulunması bekleniyor. Ek olarak Avrupa Birliği (AB) ve ABD ile yeni dönem çerçevesinde atılacak adımlar da kapsamlı bir şekilde değerlendirilecek. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millete Sesleniş konuşması yaparak kararları açıklayacak.