Türkiye’nin 2022 yılı doğalgaz tüketimi 2021 yılına kıyasla yüzde 12 azalarak 53.3 milyar metreküp oldu. Fakat geçen yılki doğalgaz tüketimi son 10 yıllık (2012-2021) ortalamanın (48.9 milyar metreküp) 4.4 milyar metreküp üzerinde gerçekleşti. Yine 2022’de konutlardaki doğalgaz tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 18.1 milyar metreküpe ulaştı. Türkiye genelinde hane başı ortalama tüketim 984 metreküp olarak hesaplandı. Toplam doğalgaz abone sayısı 18.4 milyonu buluyor.

Posta'dan Bilal Emin Turan'ın haberine göre; Soğuk havalarda en pratik ve ekonomik ısınmayı doğalgaz sağlıyor. 1 Mayıs 2024 tarihine kadar faturalara yansıyan 25 metreküp doğalgaz bedava.

Bu tüketimin üzerindeki miktarlar faturaya yansıtılacak. Doğalgazın ortalama metreküp fiyatı vergiler dahil 6 lira civarında.

Eylül ayı ile birlikte bedava gaz hakkının bitmesine 8 ay kaldı. Bu sürede aylık 150 liralık (25x6 lira) gaz faturaya yansıtılmayacak. Bunun dışında yıllık ortalama hane başına doğalgaza giden para 6-7 bin lira civarında.

18 MİLYON CIHAZ AKTİF ÇALIŞIYOR

Faturalar özellikle kasım-aralık gibi artmaya başlıyor. Faturaları tayin eden sadece doğalgaz fiyatları değil. Kombilerin verimi ve bakımı da faturalarda söz sahibi.

Yani kombi sağlığı bütçe sağlığını önemli ölçüde etkiliyor. Özetle cepten daha fazla para çıkmaması için ısı sisteminin kalbine dikkat etmemiz şart.

Doğalgaz abone sayısını baz alırsak hanelerde 18 milyon civarında kombi bulunuyor. Türkiye’de kombilerin ortalama yaşı 15-16.

KULLANIM ÖMRÜ UZAR, VERIM ARTAR

Eski cihazların yaygınlığı, kombi sağlığını ve bakımını daha da önemli hale getiriyor. Isıya ihtiyaç duyulan kış aylarında bakımla uğraşmamak için bugünlerde harekete geçmekte fayda var.

Kombi bakımının bir maliyeti olmakla birlikte, hem cihazın kullanım ömrü, hem de enerji verimliliği açısından uzun vadede sağlayacağı faydalar düşünüldüğünde, cihazınıza düzenli bakım yaptırmak değerli bir yatırım olarak karşımıza çıkıyor.

NE ZAMAN YAPILMALI? 

Kombiler dört mevsim kullanılan ısı teknolojisi olsa da en çok kış aylarında ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden kombinin önemi kış aylarında artar.

Kış ayını sorunsuz bir şekilde geçirmek ve herhangi bir problemle karşılaşmak istemiyorsanız sonbahar gelir gelmez (eylül-ekim gibi) bakım yaptırmanızda fayda var.

NASIL YAPILIR? 

Servis ısı eşanjöründen elektrik bağlantılarına ve contalara kadar her konuda kontroller yapıyor. Baca temizliği de buna dahil. Ayrıca kombinizin doğru basınçta çalışması sağlanıyor, hasarlı veya aşınmış parçalar varsa değiştiriliyor.

NE AVANTAJ SAĞLAR? 

Düzenli periyodik bakımlar, yüzde 20-30’lara varan enerji ve yakıt tasarrufu sağlıyor. 6-7 bin liralık yıllık tüketim baz alınırsa bu da hane başına 2 bin liraya varan avantaj demek.

Periyodik kombi bakımının tüketiciye sağladığı en büyük maddi katkı ise fiyatı 15-16 bin liradan başlayan kombinin ömrünü uzatması.