Türkiye'nin borsası Borsa İstanbul'dan gelen peş peşe haberlere yenisi eklendi. Gelen bilgilere göre bugün BIST 100 endeksi, yüzde 0,44 oranında artış göstererek yeni günü 1.423,88 puanla karşıladı. BIST 100 endeksinin bu puanı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

BORSA İSTANBUL'DA BIST 100 ENDEKSİ REKOR TAZELEDİ

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz gün (23 Aralık 2020) Borsa İstanbul'dan yeni bir rekor haberi gelmiş, tüm zamanların en yüksek kapanışı gerçekleşmişti. Bugün ise BIST 100 endeksi yüzde 0,44 oranında artış göstererek 1.423,88 puana çıktı ve yine kendi rekorunu tazeledi.

Geçtiğimiz günkü bir önceki kapanışa kıyasla yüzde 0,90 oranında değerlenen BIST 100 endeksi, kapanış rekorunu yeniden kırarak 1.417,66 puana yükseltti.

BORSA İSTANBUL'DA EN ÇOK KAZANDIRAN ENDEKS

 

Bugün sektör endeksleri arasında en çok kazandıran endeks, yüzde 1,59 ile kimya, petrol, plastik oldu. Borsa İstanbul'da bugün yalnızca menkul kıymet yatırım ortaklığı, 0,10 oranı ile düşüş kaydeden tek sektör olarak kayıtlara geçti. Öte yandan bankacılık endeksi yüzde 0,33 oranında artış gösterirken, holding endeksi yüzde 0,52 oranında yükseldi.

Analistler Borsa İstanbul hakkında ne düşünüyor?

Analistler, bugün gerçekleşecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından sonra çıkacak faiz kararı ile karar metnindeki mesajların özellikle takip edileceğini açıklayarak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Avrupa'da yakın zamanda başlayacak olan Noel tatilleri sebebiyle yarım gün şeklinde hizmet verecek olan sınırlı sayıdaki borsadaki seyrin, düşük hacimli olabileceğini ifade etti.