Kripto paralara karşı sert tutum içinde bulunan Çin, madenciliğini de önlemek için hamlelerini sürdürüyor. Çin'in Sichuan eyaletinde kripto para madenciliği yasaklandı. Eyalet yetkilileri kripto para projelerinin kapatılması emrini verdi.

EN BÜYÜK İKİNCİ BÜYÜK MADENCİLİK BÖLGESİ

Sichuan, Çin'de en çok kripto para madenciliği yapılan ikinci bölge olarak biliniyor. Eyalette 26 adet kripto para madencisi bulunuyor. 

BITCOIN ÜRETİMİNİN YARISINI YAPIYORLAR

Çin'de bulunan kripto para madencileri global Bitcoin üretiminin yarısından fazlasını yapıyorlar. Çin Devlet Konseyi ise aldığı kararla Bitcoin madenciliği ve ticaretine yasak getirmişti.

İNGİLİZ BANKA KRİPTO PARAYI YASAKLIYOR

ABD’li bankalar kripto paralar için yeni birimler oluştururken, İngiliz finans kurumları ise suiistimallere karşı dijital paraları işleme kapatıyor

Bank TSB, dolandırıcılık endişesiyle kripto alımlarını yasaklayacak. Telegraph gazetesinin bir haberine göre, İngiliz TSB Banking Group, alım-satım platformlarında "aşırı yüksek" dolandırıcılık oranlarına ilişkin korkular nedeniyle 5 milyondan fazla müşterinin kripto para satın almasını yasaklamaya hazırlanıyor.

Şirket, Barclays Plc, Monzo Bank ve Starling Bank'ın geçtiğimiz haftalarda Binance gibi kripto para ticaret platformlarına nakit transferlerini engellemek için yaptığı geçici hamlelerin ardından benzer bir harekete girişen son İngiliz bankası oldu.

Gazeteye göre, TSB, ticaret platformlarının suiistimal tespit ettiğinde kripto alımlarını engellemeye çalışacak ve haftalar içinde bir yasak getirilecek. Banka, kripto ticaret platformlarına yapılan yaklaşık sekiz ödemeden birinin dolandırıcılıkla sonuçlandığını tahmin ederken, kripto dışı transferlerde bu oran 5.500'de bir.

Banka, müşterilerini etkileyen tüm kripto dolandırıcılıklarının yaklaşık üçte ikisinin Binance platformuna bağlı olduğunu ve 15 Mart ile 15 Nisan arasında bir ayda 849 müşterinin Binance hesaplarıyla dolandırıcılara para kaptırdığını belirtti.