TB2 SİHA'lar, ülkelerin radarına girmeye devam ediyor. Karabağ Savaşı'ndan sonra Rusya-Ukrayna Savaşı'nda da rüştünü ispat etmesi, tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Hava kuvvetlerini güçlendirmek isteyen ülkeler, TB2 SİHA'ları envanterlerine katmak için sıraya girmiş durumda.

Türkiye'nin gururu Bayraktar TB2 SİHA'lar bir ülkenin daha gündemine girdi. Son teknolojiyle donatılan ve dünyanın en iyi SİHA'larından biri olarak gösterilen Bayraktar TB2 SİHA'ları envanterine katmak Bulgaristan, Baykar temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov, ülkesinin Türkiye'den Bayraktar TB2 SİHA satın alımı konusunda seçenekleri değerlendirdiğini açıkladı.

Bulgaristan, Türkiye'den Bayraktar TB2 SİHA satın alabilir. Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov yaptığı açıklamada, Bayraktar TB2 SİHA'ların üreticisi Baykar'ın temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Baykar tarafının kendilerine bilgi paylaşımı ve Bulgar şirketleriyle iş birliği olanağı sunduğunu fakat bu proje hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu söyledi.

İnsansız hava aracı piyasasında ABD'nin lider konumda olduğunu kaydeden Stoyanov, projenin henüz piyasa araştırması safhasında olduğunu kaydetti. Bulgaristan basınında yer alan haberlere göre Stoyanov, insansız hava aracı alımının Bulgaristan ordusunun 2026'ya kadar modernizasyonu planı çerçevesinde yapılacağını ve bütçenin muhtemelen 250 ila 500 milyon euro seviyesinde olacağını söyledi.