Son dakika haberleri: Pandemi vakitcinden en çok etkilenen eğitim sektörünün paydaşları için umut veren açıklamalar gelmeye başladı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, risk haritasını işaret etti.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, okullarda yüz yüze eğitime geçiş süreciyle alakalı AA muhabirine değerlendirmelerde yaptı.

Okullarda uzaktan eğitimin devam ettiğini hatırlatan İlhan, yüz yüze eğitimdeki kazanımların çok daha fazla varolduğunun altını çizdi.

İlhan, okullarda öğretimin dışında eğitimin de verildiğine dikkat çekerek, çocukların yüz yüze bir şekilde öğretmenleri ve arkadaşlarıyla beraber olmasının hem eğitsel hem öğretsel hem de psikolojik yönden gerektiğince önem taşıdığını vurguladı.

"AÇIK HAVA BULUNMA İHTİMALLERİ SÖZ KONUSU"

Okuldaki beraberliğin bilhassa ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin gelişimi için çok daha mühim olduğuna dikkat çeken İlhan, sözlerine şu şekilde devam etti:


"Bu yaş grubunda yüz yüze eğitim öğretimin öğrencilere çok daha fazla katkı sağladığı aşikar. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığınca, 1 Haziran'da tekrar bir değerlendirme yapılacağı bilgisi verilmişti. Benim kişisel kanaatim, eğer vakalar belli bir seviyede giderse özellikle riskli olmayan illerimiz başta olmak üzere Türkiye genelinde eğitim yüz yüze olarak bir süre daha devam edebilir. Örneğin, haziran sonuna kadar eğitim devam edebilir çünkü çocuklar uzun süre evde kaldı, birbirlerini özledi. Aynı zamanda şu anda çocuklar okula gittiklerinde açık havada bulunma ihtimalleri söz konusu. Hava sıcaklığı uygun olduğu için sınıflarda pencerelerin açılması mümkün."

YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN KORONAVİRÜS RİSK HARİTASI BELİRLEYİCİ OLABİLİR

Karar verildiğinde velilere tercih hakkı sunulmasının söz konusu olma ihtimalini bildiren İlhan, "Milli Eğitim Bakanlığınca yine velilere tercih şansı da sunulacaktır. Tercihlerine göre çocuklar uzaktan ya da belirlenen günlere göre okula gidebilir. Bu 2 gün yüz yüze, 2 gün uzaktan olabileceği gibi 3 gün yüz yüze 2 gün uzaktan şeklinde olabilir. Bu sınıf gruplara bölünerek ayarlanabilir." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. İlhan, yüz yüze eğitime geçme kararının iller bazında verilmesinin daha uygun olabileceğini söyleyerek, "Nüfusu 300-400 bin olan yerde vaka sayısı çok fazla ise orada açılmama söz konusu olur, eğitim-öğretim uzaktan eğitimle devam eder. Örneğin, büyükşehirlere bakıldığında belli bir düzey tutturulabilirse planlama buna göre olabilir." değerlendirmesi yaptı.


Kararda, Sağlık Bakanlığınca yayımlanan Türkiye'de illere göre koronavirüs risk haritasının da önem taşıyacağına dikkat çeken İlhan, "Örneğin, mavi ve sarı renkte olan illerde okulların açılması yoluna gidilebilir. Vaka durumuna göre bunu 1 Haziran'da değerlendirmek daha doğru olacaktır. Karar, Türkiye çapında alınabileceği gibi iller bazında da olabilir." şeklinde konuştu.