Türkiye genelinde uzaktan eğitim 22 Ocak 2020'ye kadar uzatıldı. Bunu anımsatan Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yüz yüze eğitim sürecine ikinci dönemde kademeli olarak geçiş yapılabilme ihtimali olduğuna dikkat çekti.

İlhan, yüz yüze eğitime geçiş sürecinin birkaç kriter ile beraber değerlendirmeye alınması gerektiğini söyledi. İlk olarak toplumda koronavirüsün yaygınlık oranına ilişkin verilere bakılması gerektiğini söyleyen İlhan, okulların enfeksiyonda hangi role sahip olduğunun da değerlendirmeye alınması gerektiğini ifade etti.

Fotoğraf:  Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan

'KISITLAMA KARARI SADECE YOĞUN VAKA SAYISI OLAN İLLERDE ALINABİLİR'

Yılbaşında 4 gün boyunca uygulanacak olan sokağa çıkma yasağını hatırlatan İlhan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, yılbaşından sonra okullarda yüz yüze eğitim sürecine gidilmesi konusunu değerlendirmeye alacağına ilişkin sözlerine dikkat çekerek, "Şubat döneminde gerçekleştirilecek değerlendirmenin ardından, belki yalnızca vakalarının çok yoğun olduğu illerimizde bir kısıtlama kararı alınabilir. Vaka sayılarının çok yoğun olmadığı bölgelerde okullar sırasıyla ilk kademelerden ve sınavı olanlardan başlayarak açılabilir." değerlendirmesinde bulundu.

İlhan ayrıca, öğretmenlerin koronavirüs aşısını olması ile eğitim alanında daha olumlu bir ortam oluşturulabileceğini söyledi.

Fotoğraf: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

'ŞUBAT AYINDA DAHA OLUMLU BİR TABLO ÇİZİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM'

EBA'nın devam edeceğine dikkat çeken İlhan, "Biliyorsunuz çocukların okula gitmesi zorunlu değil. Vaka sayılarının çok yoğun olduğu bölgelerde eğitim EBA yöntemi ile devam edebilir. Vaka sayıları azaldıktan sonra, bu öğrenciler de eğitimine yüz yüze olarak devam edebilir. Eylül ve Ekim aylarında izlenen süreç yeniden uygulanabilir. Eğitimin bir kısmı yüzyüze olarak yapılabilir diğer kısmı da EBA üstünden devam edebilir. Kısıtlama kararları etkisini gösteriyor. Aşılamanın da başlamasıyla Şubat 2021'de çok daha olumlu bir tablonun çizileceğini düşünüyorum." dedi.