Birçok farklı besin içeriğine sahip biberlerin sağlığa inanılmaz faydaları vardır. İşte biberin sağlığa faydaları.

Kansere karşı korur

Biber, tümör gelişimine karşı etkili maddeler içerir. Biberlerin içerdiği kapsiat adı verilen maddeler, apoptozu, yani tümör hücrelerinin ölümünü destekler. Araştırmalar, kanserli tümörlerin gelişimine karşı mükemmel önleyici potansiyele sahip olduklarını gösteriyor. Çalışmalar, biberin belirli kanserojen bileşiklerin oluşumunu veya etkisini engelleyebileceğini gösteriyor.

Migreni hafifletir

Burun deliklerine biber bazlı bir sprey sıkmak mı? Açıkçası, kulağa hoş gelmiyor. Ancak bu tip spreyler migreni rahatlatır. Bu spreyler, acı biberdeki organik bileşik olan kapsaisin ile yapılır. Kapsaisin, beynin trigeminal siniri üzerinde anestezik bir etkiye sahiptir. Belirli migren türleri ve şiddetli baş ağrıları beynin bu bölümünde başlar.

Metabolizmayı hızlandırır

Acı biber yediğinizde vücudunuzda bir ısı yükselişi olur. Bunun nedeni, acı biberdeki kapsaisinin vücudun ısınmasını hızlandırmasıdır. Aynı zamanda bir duyu nöronu olan TRPV1'i uyarır. Bu ayrıca yağ depolanmasını önlemeye yardımcı olur ve ayrıca iştahı düzenler. Tüm bunlar kilo vermenize yardımcı olabilir.

Kalp hastalıklarına karşı korur

Kapsaisin, kalp ve damar hastalıklarının gelişme riskini azaltan iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bu korumadan tam olarak yararlanmak için biberleri dengeli bir diyetle birlikte haftada yaklaşık 4 kez tüketmeniz önerilir.

Soğuk algınlığını hafifletir

Biberlerde bulunan kapsaisin, salgıları uyararak solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Bu madde aynı zamanda iltihap önleyicidir. Ayrıca bu besinde büyük oranda bulunan C vitamininin antioksidan özelliği hastalıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Vücut ağrılarını azaltır

Kapsaisin vücutta bir sıcaklık hissini tetikler. Vücudunuzun ağrıyı algılamasını sağlayan duyusal nöronlar dahil bu sıcaklık hissinden etkilenir. Ve nöronlar ağrı mesajını iletmek yerine beyne sıacklık mesajını iletirler. Bu, ağrıyı doğal olarak hafifletmek için yüzyıllardır kullanılan küçük bir ipucudur.

Güçlü antioksidan özelliklere sahiptir

Biber özellikle quercetin, luteolin, manganez ve E vitamini bakımından zengindir. Bu antioksidanlar serbest radikallere karşı savaşır ve bu etki ile bazı hastalıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olur. Özellikle kolorektal ve prostat kanserine karşı koruyucu olduğu bilinmektedir.

Artriti yatıştırır

Kapsaisin, hızlı ağrı kesici için kullanılan birçok krem, balsam ve ısı bandında kullanılır. Kapsaisin artrit ve fibromiyalji ağrısını hızlı bir şekilde yarı yarıya azaltabileceği bilinmektedir.

İnsülin seviyelerini düzenler

Yemek sırasında düzenli olarak biber tüketimi insülin ihtiyacını azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle biberler özellikle şeker hastalığı olan kişiler için önerilir.

Sindirimi iyileştirir

Biber tükürük üretimini, mide salgılarını ve pankreas enzimlerinin aktivitesini arttırır. Bunlar sindirimi kolaylaştırır, şişkinliği azaltır, mide bulantısına ve kabızlığa karşı savaşır. Ayrıca sindirimi yavaşlatan yağlar üzerinde de etkilidir. Ancak, hemoroid veya mide ekşimesine yatkın olanlar için fazla tüketim önerilmez.