Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı dün gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı'nın ardından gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın gündeminde, koronavirüs ve Bayındır Hastanesi'nin yoğun bakım servisinde çekilen görüntüler yer aldı.

“HIZLI AKSİYON ALDIK, MÜFETTİŞLER GÖREVLENDİRDİK”

Gazetecilerden gelen, geçen hafta faaliyetleri durdurulan özel hastanenin tekrar açılma durumu olabilir mi sorusu üzerine Koca, şu ifadelere yer verdi:

"Hastane geçici olarak kapandı. Her şeyden önce o görüntülerin kabul edilebilir bir tarafı yok. Toplum vicdanını yaralayan görüntülerdi. Biz hemen hızlı aksiyon aldık, müfettişler görevlendirdik. Soruşturmanın erken dönemde bitmesini bekliyoruz. Her bir sağlık tesisimiz vatandaşımızın istifade ettiği nadide müesseselerdir. Hizmete yeniden açılması için en hızlı şekilde soruşturmayı tamamlamaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

“KONUYU YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Videonun yayınlandığı gün olaydan haberdar olduklarını vurgulayan Koca, "O videoya ustalıkla yerleştirilmiş 'müfettişlerin rüşvet teklif ettiği' cümlesi geçiyor biliyorsunuz. Adeta daha önce bakanlığın müfettişlerinin geldiği' iması verilmeye çalışılıyor. Bu cümlenin ustalıkla yerleştirildiğini düşünüyoruz. Tekrar altını çiziyorum, bizim Bakanlık olarak olaydan, görüntülerin yayınlandığı gün haberimiz oldu. Bunun öncesinde olayla ilgili bize ulaşan bir bilgi olmadı. Daha önce Bakanlıktan bir müfettişin gitmesi gibi bir durum söz konusu değil.

O dönemde ilgili hastanenin kendi iç denetim işleyişi ile ilgili bir görevlendirme olduğunu anlıyoruz. Dolayısıyla bu imanın ustalıkla yerleştirilerek, 9 ay önce olan olayın bugün buzdolabından çıkarılırcasına servis ediliyor olmasının da, Beyaz Reform’un olduğu bir dönemde, hasta-hekim iletişiminin arttığı ve normalleştiği bir dönemde gündeme taşınmasının da manidar olduğunu, bu açıdan da konuyu yakından takip ettiğimizi bir kez daha belirtmek istiyorum." şeklinde konuştu.

“BAKANLIĞA BİLDİRİM YAPILMADIĞI İÇİN SUÇLU GİZLENMİŞ OLUYOR”

Hastanenin sorumluları işten çıkarması ve suç duyurusunda bulunmasına rağmen neden kapatılması yönünde karar alındı sorusu üzerine Bakan Koca, şöyle konuştu:

"Bu olay dokuz ay önce oluyor, ancak hastaneden bu olayla ilgili bize herhangi bir bildirim yapılmadığını demin söylemiştim. Görüntüler sosyal medyada yayınlandığında Bakanlığın konudan bilgisi oldu ve derhal harekete geçtik. Hastane olaydaki suçluları işten çıkarıyor ama bize bildirmiyor. Olay Bakanlığa bildirilmediği için belki de bu kişiler başka hastanelerde bu suçları işlemeye devam edecek. Bakanlık olarak benim bununla ilgili tedbir almam gerekiyor. Dolayısıyla Bakanlığa bildirim yapılmadığı için suçlu adeta gizlenmiş oluyor. Sağlık hizmetinde bir güven sorunu ortaya çıkmış oluyor.

Soruşturmanın selameti ve bu noktadaki ihmalden dolayı biz geçici kapatma kararı verdik. Hastane ne yapmalıydı? Öncelikle durumu bakanlığa bildirmeliydi. Savcılığa da suç duyurusunda bulunup bu kişileri işten çıkarmalıydı. Oysa olaydan dokuz ay sonra haberimiz oluyor. Hastane ilgilileri bilgilendirdiğini ifade ediyor. Ancak bu ilgililer her nasılsa Sağlık Bakanlığı değil. Görüntüleri kaydeden kişi şikayet ediliyor. Suçu işleyenlerin bakanlığa bildirilmesi gerekirdi." dedi.

“9 AY SONRA GÜNDEME GELMESİNİN TESADÜF OLDUĞUNA İNANMIYORUM”

Son durum hakkında bilgilendirme yapan Koca, "Şimdi adli süreç işliyor. Soruşturmamız da devam ediyor. Neticelenince gereği yapılacak. Konunun hem idari tarafını hem de oluşturulmak istenen algı tarafını yakından izliyoruz. Bizim görevimiz halkımıza güvenilir sağlık hizmeti sunmaktır. Beyaz Reform ile oluşan vatandaşımıza hizmet ikliminin baltalanmasına, sağlık çalışanları ile vatandaşımızın arasına girilmesine müsaade etmeyiz. Tekrar ediyorum bu hadisenin dokuz ay sonra gündeme gelmesinin tesadüf olduğuna inanmıyorum. Bu konuyu titizlikle takip ettiğimin bilinmesini isterim.” şeklinde konuştu.

“İKİ HAFTA İÇERİSİNDE ATAMALARI YAPILACAK

Öte yandan geçtiğimiz günlerde hizmete giren Etlik Şehir Hastanesi'nde kadro eksikliği yönündeki iddialara ilişkin konuşan Bakan Koca, “Şu an Etlik Şehir Hastanesi'nde günlük 6 bin hasta bakılır hale gelindi. Yeni bir hastane olduğu için hasta sayısı arttıkça kadroları tamamlama planı yapıldı. Bildiğiniz gibi şu an sekiz bine yakın hekim, açılan kamu kadrolarına geçmek için müracaatta bulundu. İki hafta içerisinde atamaları yapılacak. Onkoloji hastanemiz başta olmak üzere diğer hastanelerimiz de kapanmayacak.” dedi.

“PANDEMİYLE EN İYİ MÜCADELE EDEN ÜLKELERDEN BİR OLDUK”

Koronavirüsle ilgili son durumu açıklayan Bakan Koca, salgının artık grip gibi geçtiğini belirtti.

Koca, “Korkmamız gerekmiyor ama Avrupa’da, Almanya’da günlük vaka sayıları geçen hafta 140-150 binleri gördü. İspanya, İtalya, İngiltere’de 60-70 binleri gördü. Bizde ise şu an 3 binlerde. Dolayısıyla 3-4 hafta sonra bizde de, bu kadar olmasa da, yükselişlerin olacağını tahmin ediyoruz. Vatandaşlarımızın tam uyumu ile dünyada pandemi ile en iyi mücadele eden ülkelerden biri olduk. Bu olumlu durumumuzu sürdürmemiz lazım. Onun için başta büyüklerimiz ve riskli gruptakiler olmak üzere aşılarımızı olalım, hiçbir endişeye mahal vermeyelim.” diye konuştu.