Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) basılı ve külçe halinde olmayan kuyuma ilişkin olarak kredi kartı ile yapılan taksitli harcamalarda, taksit süresini 6 aya çekti. Fiyatı 3 bin 500 TL bandına kadar olan TV alımları haricinde, elektronik eşyalarda kredi kartı ile alım yapıldığında taksitlendirme seçenekleri 4 ile sınırlı olacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi kartı taksit sınırları ve kredi vade sınırlarında birtakım değişikliklerde bulunduğunu duyurdu.

KUYUM HARCAMALARINDA TAKSİT SAYISI 8 AYDAN 6 AYA İNDİRİLDİ

BDDK, basılı ve külçe halinde olmayan kuyuma ilişkin olarak kredi kartı ile yapılan taksitli harcamalardaki 8 aylık taksit süresini düşürerek 6 aya çekti.

Öte yandan elektronik eşya alımlarında, televizyon alımları hariç olarak kredi kartı ile yapılan ödemelerdeki taksitlendirme seçenekleri de sınırlandırıldı. Bu doğrultuda taksitlendirme süresinin 6 aydan 4 aya düşürüldüğü belirtildi.

TAŞIT KREDİLERİNDEKİ VADE SINIRLARINA DÜZENLEME

Ayrıca taşıt kredilerindeki vade sınırlarında da düzenleme yapıldı. Bu doğrultuda, nihai fatura değeri 300 bin TL'yi aşan taşıt alımı amacında kullanılmak üzere alınan kredilerdeki 48 aylık vade sınırının 36 aya çekildiği duyuruldu. 

Nihai fatura değeri 300 bin TL'yi aşan taşıt alımında kullanılan kredilerdeki 48 aylık vade sını ise 24 aya çekildi. Öte yandan taşıt teminatı olan kredilerin 48 ay olan vade sınırı 36 aya çekildi.