Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan davetine icabet ederek bugün Ankara'ya geldi. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen resmi törenle Kazımi'yi karşıladı. Bu doğrultuda, iki lider ve heyetlerarasında görüşme yapılacak. Toplantının gündeminde yatırım projeleri olacak. İki lider, söz konusu görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirecek.

BEŞTEPE'DE KRİTİK ZİYARET

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, resmi bir törenle Beştepe'de karşılandı. İki lider ve heyetler arasında bugün kritik bir görüşme gerçekleştirilecek. Söz konusu ziyaretin Türkiye ve Irak arasındaki ilişkilere her yönden ivme kazandırması bekleniyor. Türkiye ve Irak arasında bütün alanlardaki varolan ilişkilere ivme kazandırması öngörülen ziyarette, PKK terör örgütünün Irak'taki varlığı masaya yatırılacak.

SİNCAR ANLAŞMASI GÜNDEM MADDELERİ ARASINDA

Kazımi'nin Irak'taki yasadışı yapılanmasının bitirilmesine öngören Sincar Anlaşması’nın da uygulamaya koyulması hususunda son bilgileri Ankara'ya aktarması bekleniyor.

Türk yatırımcıların Irak'taki varlığı

Söz konusu ziyaret ile birlikte iki ülkenin arasındaki ticaret hacminin yukarı yönlü ilerlemesi ve Türkiye'den şirketleri terör örgütü DEAŞ kaynaklı zarara uğrayan yerlerin yeniden imar edilmesi çerçevesindeki Irak merkezli yatırım projeleri de gündem konuları arasında bulunacak.