Londra'da bakır zayıf ABD doları karşısında yükselirken, borsa işlemcileri bugünün ilerleyen saatlerinde ABD'den gelecek kritik enflasyon raporunu bekliyor. CME'deki fiyatlar ise rekor yüksek seviyeler civarında seyrediyor.

Londra Metal Borsası'nda (LME) üç ay vadeli bakır, TSİ 07.46'da %0,2 artışla 10.129,50 dolar/ton seviyesinde bulunurken, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda (SHFE) Haziran vadeli bakır kontratı, yatay seyrederek 81.840 yuan/tonda (11.328,59 dolar) işlem gördü.

Diğer yandan, CME'de Mayıs kontratı %2,6 artışla 5,081 dolar/libreye yükseldi. Kontrat, ABD'deki güçlü talep ve fon alımları nedeniyle bir önceki seansta gördüğü rekor seviyeye yakın seyrediyor.

Yatırımcılar, bu yıl hammadde arzı sıkıntısı ve artan talep görünümü nedeniyle bakıra yönelik bahislerini artırdı.

Demir cevheri fiyatları, Çin'de mevsimsel olarak düşen talebin ve ABD'nin bazı Çin ürünlerine yönelik gümrük vergilerini artıracağı beklentilerinin etkisiyle düşüşlerini art arda ikinci güne taşıdı.

Dalian Emtia Borsası'nda (DCE) Eylül vadeli demir cevheri, sabah işlemlerini %1,84 düşüşle 855,5 yuan/ton (118,41 dolar) seviyesinde tamamladı.

Singapur Borsası'nda Haziran vadeli demir cevheri kontratı, %1,3 düşüşle 113,65 dolar/ton ile 24 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Hem demir cevheri hem de çelik, Pazartesi günü Çin maliye bakanlığının 1 trilyon yuan tutarında uzun vadeli özel devlet tahvili ihraç etme planlarını açıklamasıyla artan güvenin ardından kazanç elde etti.