Türkiye son günlerde, ortaya atılan bir çocuk istismarı iddiasını konuşuyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, canlı yayınında konuyla ilgili açıklama yapıyor.

Yanık'ın açıklamalarından satır başları:

Açılan ceza davasına bakanlık olarak müdahiliz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da hassasiyetiyle 20 yıldır devam eden bir mücadele var. Şiddetle mücadele var, çocuklara ilişkin şiddetle mücadele var. Bunu kimse inkar edemez. Bu ve benzeri vakaların Bakanlık olarak her zaman içinde oluruz. Mağdur bize gelmiştir, hemen kolluk güçlerimizi harekete geçiririz. Ya da mağdur kolluğa gitmiştir vaka bize gelir biz olaya dahil oluruz. Gerek sosyal hizmet ve barınmanın temini noktasında biz tüm mağdurun yanındayız.

BU KONU SİYASETİN KONUSU DEĞİLDİR

Çocuk istismarı, çocuğa yönelik istismar vakaları siyasetin konusu değildir. Bunlar son derece insani ve her toplumda karşılaşılabilecek konular. Bunu toplumsal bir mesele olarak kabul edip nasıl üstesinden gelebiliriz buna bakmamız lazım. Gayet tabi siyasi partiler tartışırlar ama insan söz konusu olduğunda bunu bir siyaset malzemesi haline dönüştürdüğünüzde meselenin aslını konuşamıyorsunuz.

ORTADA BİR ÇOCUK İSTİSMARI VAR

Basında yansıyan bazı yaşlar var. 6 yaş, 7-8 yaş ya da 13 yaşında nişanlanıp 14 yaşına evlendiği iddiaları var. Hangisi olursa olsun ortada bir çocuk istismarı var. Bizim hukukumuza göre 17 yaşında ebeveyn rızasıyla 18 yaşında da kişi rızasıyla evlenebilir. 15 yaşın altı zaten Türk Ceza Kanuna göre çocuğun cinsel istismarıdır. 15 yaşın altında herhangi bir rıza gözetmez. Meselenin hukuken bir evlilik birliği kurulamadığı açık. Daha sonra resmi nikah yapılmış ve taraflar boşanmış.

BAKANLIK OLARAK BUNUN PEŞİNDEYİZ

Biz Bakanlık olarak çok erken yaşta bir çocuğun cinsel istismarı vuku bulup bulmadığı. Biz bakanlık olarak bunun peşindeyiz. Bu süreçte mağdurun ve çocuğun ihtiyacı olan bir takım sosyal ihtiyaçlar var. Biz bunları tesis etmeye yükümlüyüz. Mağdur bunları talep ederse yerine getireceğiz aksi takdirde zorlama durumumuz yok.