Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Biz aşının koruyuculuğunu anlattığımızda vatandaşlarımız ikna oluyor. Yüzde 80-84’lere kadar çıktık." şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vakaların düşmesinde kısıtlamaların tesirinin olduğunu söyleyerek "Vakalardaki bayram ardından hedefimiz 10 binin altına düşmek" diye konuştu.

AŞIYA İLGİ ARTIYOR

Vatandaşı aşı olmaya ikna etme oranının yüzde 84'lere çıktığını dile getiren Koca bu çalışmaların devam ettiğini ifade ederek "Vatandaşlar aşının yan etkilerinden korkuyor. Bu yüzden aşı olmak istemiyor. Fakat biz aşının koruyuculuğunu anlattığımızda ikna oluyor. Giderek artıyor. Yüzde 80-84'lere kadar çıktık. Ama biz bunu 90 ve üzerine çıkarmak istiyoruz" dedi.

AŞININ ETKİSİ HENÜZ BAŞLAMADI

Vakalardaki bayram ardından hedefin 10 binin altına düşmek olduğunu açıklayan Koca "Vakaların düşmesinde kısıtlama daha belirgin. Teması azalttığınızda bulaşı önlüyorsunuz. Aşının tesiri şimdilik başlamadı. Aşılama 65 yaş üstünden, 40-65 yaşa kaydı. Toplamda, 21 milyon 507 bin doz aşılama yapıldı. Hastanedeki yaş ortalaması da düştü. Önümüzdeki dönemde kısıtlamayla birlikte aşıyı sürdürmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

SPUTNİK V GELECEK

Koca ayrıca, vaka sayılarının düşmesi konusu ile ilgili her bireyin tedbirlere uyması gerektiğinin bir kez daha altını çizdi. Sputnik V aşısı için Rusya ile sözleşme imzalandığını dile getiren Koca "Üretim dışında gelecek bir parti var. Kaç milyon dozluk bir sözleşme uygulanacağı bir iki gün içersinde netleşir" şeklinde konuştu.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; Muhtarların bu hafta itibarıyla aşılanmaya başlayacağını kaydeden Koca "Avukatlara da başlayacağız. Yaş itibarıyla öncelik vereceğiz. Şimdi listeleri alıyoruz. Özellikle yaşı aşağı indireceğiz" şeklinde konuştu.